Ledvinová dieta

Fóra Veterina – zdraví i nemoci Ledvinová dieta

  • Toto téma obsahuje celkem 41 odpovědí. Do diskuze (9 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel PetraK a poslední změna proběhla před 5 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (celkem z 42)
  • Autor
    Příspěvky
  • #143839
    Raven

      Zdravím Fifi. Zmínila jsi ledvinovou dietu pro psa. Něco jsem si už přečetla, ale zajímaly by mě tvoje zkušenosti. Tobíkovi se po prášcích na srdce ulevilo, v noci už nekašle. Začal jíst, ale granule nechce, mám pro něj dietu srdce – ledviny, ale ani neochutnal. Ani dietní konzervu si nevezme. Vařím, střídám rýži, brambory, mrkev a k tomu kousek masa, kuře, králík, vepřové. Dnes vyzkouším, jestli si dá pohanku. Dá si i trochu tvarohu. Jsem ráda, že začal vůbec jíst. Léků má jako správný důchodce plnou krabičku. Na srdce, na odvodnění, proti překyselení žaludku kvůli antibiotikům a antibiotika – měl nález v moči. To doufám bude brzo v pořádku a zůstanou jen první dva. Takhle začínáme s podáváním léků v sedm ráno a končí se v půl deváté s krmením. Je potřeba dodržet rozestupy mezi léky a jídly a po 12 hodinách večer to samé kolečko, tedy už bez vycházky v mezičase. Děkuji za rady.

      #143842
      Fifi

        Mila Raven,
        ja jsem svy prvni zkusenosti ohledne chronickeho selhavani ledvin sepsala vloni na Zviru. Tam se pres odkaz na Troldovu slinivku v prvni vete proklikas na bezva odkazy na stravu i pro ledvinare. Je to v AJ, ale muzes si to hodit do prekladace treba.
        https://neviditelnypes.lidovky.cz/zviretnik/psi-a-chronicke-selhavani-ledvin.A211214_085120_p_zviretnik_kosa

        At to nehledas – tohle je skvelej source pro cloveka se psem ledvinarem:
        http://dogaware.com/health/kidney.html

        Kolik vlastne Tobikovi je a jaky ma hodnoty kreatininu, co ma v moci? Ja vsechno krmeni konzultuju s nasi vetkou (co se tyka hodnot proteinu a tak), takze takhle na prvni dobrou si nedovolim neco po netu radit. Navic Troldik patri mezi ridke pripady, kdy se na selhavani ledvin prislo vlastne v zacatku. Kazdopadne jsem mu uz vloni na podzim musela osekat proteiny, takze pes zvykly odmala na prirozenou stravu je jen na granulich low fat s nizkym proteinem a tukem a fosforem (Marp senior light). U nej je to slozity, bo ma kombinaci slinivka a ledviny. Rada bych ho krmila i prirozenou ledvinou stravou, to nejde kvuli slinivce… Na palici.

        Kazdopadne, Troldik je monitorovanej ted co ctvrt roku, moc a krevni rozbor. Bere od lonska Pronefru v nizky davce. AminAvast je take podpora, muzes mrknout. Ale nekombinovat, resit s vetem. Na posledni prohlidce ted nedavno vetka taky uz Troldovi merila tlak, ledviny jsou svine a projevuji se pri postizeni vsude.

        No, takze k nejaky diete Tobika – zalezi, jaky ma hodnoty. U ledvinaru jsou ruzny faze, nezravost nebo ztrata svaloviny patri uz mezi ty horsi. Nejhorsi ale je, ze to nemuzes vylecit, jen bojovat s casem, zaroven se smirovat s nevyhnutelnym – ver, vim, o cem pisu…
        Nez kureci, veprovy bych volila maso s min fosforem, takze idealne bila ryba, kralik muze byt fajn. I prilohy maji nejakou hladinu fosforu – mrkni proste na ten anglickej link. Tam si proklikas na vse mozny.
        Vet dieta primo na ledviny hodne psum nechutna, ale muze oddalit na nejakou dobu odchod psiho partaka. Moc rada bych poradila vic, ale nejsem veterinar, mam jen prvne v zivote psa ledvinare. Tak mam nacteno a prostudovano, napis kdyztak vic o Tobikovi.
        Kazdopadne drzim palce a drzte se! 🙂

        #143850
        Raven

          Milá Fifi, děkuji za odkazy. Tobíkovi bude třináct let, zítra jde na kontrolu, uvidí se, jak jsou na tom jeho ledviny. Moc dobré to nebude. Minulý týden se řešilo prioritně jeho srdce. Dobré je, že teď vůbec nekašle. Ledviny měl před rokem v pořádku, zhoršily se takhle letos. Nechuť k jídlu mně nejprve divná nepřišla, protože už dříve přicházela vždy, když hárala fena u sousedů. To tak tři dny v jejím nejlepším období nejevil o jídlo moc zájem, jeho snahou bylo hlavně čuchat u plotu nebo doma pod oknem. Dokud byly feny dvě, pohoda, ale je jich už osm a hárají v podstatě nepřetržitě. Až teď, když úplně odmítl granule, to bylo divné. Ale spojovala jsem to s jeho kašlem.
          Vidím, že s Troldíkem to také není jednoduché, že se problémy musejí vždy nabalit na sebe.

          #143855
          Fifi

            Drzim palce na kontrolu! Se bude asi delat rozbor moci a krev zase? Dej vedet, jak jste dopadli, myslim na vas!!!
            Haravky – to mel Trolda taky, uplne vyblbanej byl, ze nezral, nepil, mel fakt prehnany reakce. Jeho trapeni s haravkama ukoncily na dvou letech cysty na prostate, takze byl ze zdravotnich duvodu vykastrovanej a ulevilo se mu hrozne moc. Jo, sice furt klape rypakem, ale jinak dovede fungovat normalne.

            #143871
            cernej caj

              Muzu se jen zeptat, muze pes s takovou dietou a ledvinovyma potizema treba pivovarsky kvasnice? ony muzou hodne zvysovat chut k jidlu a ochotu zrat nejaky granule, ale bohuzel vubec netusim, jestli se na to veta vubec ptat, jestli by je mohl nebo vubec nesmi?

              #143872
              Odetta

                Čajdo
                Nevím, jestli je ledvináři smí, ale myslím, že to nic nevyřeší – to nechutenství je u ledvinářů způsobeno tím, že je jim zle… Tak zle, že už nemůžou ani jíst…

                #143921
                Raven

                  Tak jak dopadl Tobík na kontrole. Srdce se stabilizovalo, léky zabraly, nekašle a srdce nebije tak zběsile nepravidelně jako minulý týden. Je vidět, že je mu líp. Ledviny – vyšší hodnoty kreatinin 185 a urea 16, fosfor má v normě 1,24.
                  A když se nedaří, tak úplně. Přestal se mi líbit kocour Ríša, začal hubnout a špatně jíst. Zjistila jsem, že má zanícené dásně. Dnes byl na veterině. Kvůli hubnutí mu odebrali krev na vyšetření funkce ledvin. Ty jsou naprosto v pořádku, ale je jiný průšvih, v břiše doktor nahmatal malé nádory a jeden větší. S tím se nedá nic dělat. Na dásně dostal antibiotika, je možné, že mu vadí jen ten zánět v tlamičce a nádory se ještě nijak neprojevují. V srpnu mu bylo 14 let.

                  #143954
                  Fifi

                    Raven, tak s kocourkem je mi to lito, nejdou u nej zanicene zuby nejak vytrhnout s inhalacni narkozou? Ale vlastne ne, kdyz ma nadory, radsi nikam nekuchat, achjo. Drzte se a veselte z kazdyho dne! 🙂
                    A pro Tobika mas teda neco na podporu ledvin, nejaky leky krom diety? Treba ta Pronefra, kdyz ji pes snese ohledne traveni, je hodne napomocna. Snad se i trochu rozjedl, klucik.
                    Drzim vam palce dal! :*

                    Cajdo
                    Muzu se jen zeptat, muze pes s takovou dietou a ledvinovyma potizema treba pivovarsky kvasnice? ony muzou hodne zvysovat chut k jidlu a ochotu zrat nejaky granule, ale bohuzel vubec netusim, jestli se na to veta vubec ptat, jestli by je mohl nebo vubec nesmi?
                    Pivovarsky kvasnice muze v urcitym stadiu, ale jak pise Odetta. Vetsinou, kdyz se na selhavani ledvin prijde, je pes uz v pokrocily fazi nemoce a nechutenstvi je jeden z priznaku, ze organismus nezpracovava stravu tak, jak ma. Muze i nemusi jim bejt blbe, proste jen nemivaji chut ke zradlu. Pangaminem ledvinare proste nerozezeres, tam ses pak v hodne pozdni fazi onemocneni rada, ze vubec neco vezme do huby… Ja osobne mam dopredu u Troldy dany nejaky limity, situace, ktery s nim jeste chci a uz nebudu chtit zazit. Jak se zacne frfnit nad zradlem, snizi se mu jeho doposud velmi kvalitni psi zivot, nebudu protahovat nevyhnutelny.

                    A to neni vubec mysleno vzhledem k Raven a Tobikovi, to jen pisu svuj subjektivni nahled, kterej si muzu vic nez rok vytvaret s vedomim, ze mam 7,5lety Pruhy s chronickym selhavanim ledvin.
                    Kez by tohle zadnyho psa nepotkalo.

                    #143969
                    Raven

                      Tobík se v období vařené diety rozjedl a začal jíst dietní granule, které dostal na ledviny a srdce. Vypadá to, že mu i chutnají. Na jídlo se těší a misku má hned prázdnou. Je zase veselý pes. Ráno by už chtěl jít i delší vycházku, ale kvůli práškům je třeba se vrátit v limitu. Ještě týden musí vydržet, dobere antibiotika a pak se nebude muset spěchat. Koupila jsem mu AminAvast, který doktorka odsouhlasila. Za měsíc má další kontrolu s odběry.
                      Kocourka už žádným zákrokem trápit nebudu. Antibiotika mu od zánětu ulevily a jí se mu líp. Pokud by mu přestalo chutnat a nebylo by mu dobře, dám ho uspat.

                      #143970
                      MirkaD

                        Raven-skvělá zpráva s TobíčkeM!!!!
                        a s kočenkou….no 14 let je i tak dost hezký věk…-takže hodně společných dní přeju…

                        #144095
                        Fifi

                          Raven,
                          tak to je parada, dobry zpravy. 🙂 Ony ty dietni granule maji sve oduvodneni, tak jen tak dal, at Tobikovi chutnaji (AminAvast zvlada v pohode?) a at se dari! 🙂 Kocourek at vydrzi co nejdyl, jojo, presne jak rikas, az to nepujde, rozloucit se.
                          Pitomy tema totok, mysleno na ty nase ledvinare. Kez by nikdy nemuselo vzniknout.

                          #144097
                          Raven

                            Fifi,
                            jsem ráda , že začal jíst dietní granule, má v nich vše, co potřebuje. Na jídlo se těší, hlavně večer se nemůže dočkat, až naplním misku. AminAvast v pohodě, uvidím za měsíc, jestli se to nějak projeví při kontrole. Jen ta cena je hrozná, na jeho váhu má na měsíc dvě lahvičky.

                            #144116
                            Fifi

                              To je dobre, opakuju se. Hele, co je vlastne Tobik zac? Mi to asi vypadlo z hlavy, jestli si to nekde uz psala. Nemas foto?
                              O cene za podpurny prostredky pro ledvinare vim svy, zrovna tenhle tejden pres 3 litry jen to hvizdlo – grancle 18 kg + Pronefra (Flavobion ani nepocitam) – no vorisek muj nejdrazsi 😀 pruhatej libeznej, co by pro nej clovek neudelal. Je to des. 🙁

                              #144125
                              Raven

                                Tobík je bígl. Ano, je to také můj drahý “drahý” pejsek. Ale co by pro broučka člověk neudělal, že.

                                Attachments:
                                #144129
                                Fifi

                                  Jee, ahoj Tobiku, tak ty ses bigl. Hned mi na mysli vyvstal atombigl na doziti od Petrs, to s tebou bude Tobik este dlouho. 🙂

                                  #144243
                                  Raven

                                    Tobík už není. Po obědě jsme šli na vycházku, protože přestalo konečně pršet. Naprosto v pohodě prošel svoje oblíbené kolečko, obvyklým bíglím tempem. Doma pak taky bylo všechno v pořádku. Pozdě odpoledne chtěl jít na zahradu, vesele ji proběhl a pak se vracel nahoru do svahu. Nahoře zastavil a sedl si, ale měl nějak divně složené nohy. Sehnula jsem si k němu a on se najednou začal kácet. Vydal takový táhlý zvuk a byl konec.

                                    #144255
                                    Petrs01

                                      Raven, je mi to líto, nemusel tak pospíchat. Ale když už, tak to vzal tím nejlepším možným způsobem, bez dlouhého trápení a bez nutnosti rozhodovat jestli dnes, zítra, nebo jsme měli jet už včera. Tobísku, pozdravuj tam ty moje kluky…

                                      #144271
                                      PetraK

                                        Ach Raven! To je mi moc líto, dočítala jsem tohle téma postupně a začala se pomalinku radovat, stejně jako Ty a tohle jsem vůbec nečekala. Brouček maličkej.
                                        Ale pravdu Petrs má – přišlo to nečekaně rychle, ale na druhou stranu bez té nutnosti rozhodovat, zda ještě ano, a nebo už ne a radoval se do poslední chvilky. Kdyby to tak měl každý. Společnost tam bude mít víc, než dobrou. Ať ti to dobře běhá Tobíčku.

                                        #144274
                                        MirkaD

                                          je mi to moc,moc líto…..

                                          #144291
                                          Fifi

                                            Raven, ja si toho vcera nevsimla, ted ctu tu smutnou zpravu. 🙁 Drz se, hladim na dalku po pacce. Tobisku, pozdravuj tam mou smecku! Uz ti hori svicka.
                                            Takovej rychlej odchod je sok, ale nejlepsi mozny reseni…

                                          Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (celkem z 42)
                                          • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.