Odpověď na: Kecací léto 2021

Fóra Ostatní Kecací léto 2021 Odpověď na: Kecací léto 2021

#127253
Maya

Denny
nasla jsem treba tohle, jako ten dovetek ab absurdum je teda fakt masakr, ale mohl by se na tom mozna nekdo tocit

Facebook a jeho uživatelé porušují zákony horem dolem, mobilama se cvaká i tam, kde je to výslovně zakázáno a cpe se to všude po webu. To ale neznamená, že to je legální. Nemůžu si cvaknout cizí osobu na ulici a vystavit na netu (včetně FB) nebo dát do reklamy. Není o čem debatovat, je to výslovně v občanském zákoníku.

Kvůli autorským právům se nesmí (komerčně) fotit třeba Tančící dům, Ještěd a zmíněné nasvětlení Eifelovky (samotná věž je mimo copyright, ale nasvícení je moderní a je chráněno). Karlův most je jiný případ, tam se podle městské vyhlášky jen nesmí fotit se stativem. V některých zemích a místech je zakázáno (komerčně) fotit i z veřejných prostranství – názorně třeba jezero Bled ve Slovinsku. V USA se smí fotit z veřejného prostranství, ale fígl je v tom, že třeba parkoviště u supermarketu je soukromé a tam to neplatí. A pozor, komerční užití není jen prodej – může to být i vystavení na FB, protože z toho máte nepřímý zisk. Vše už tu 1000x bylo, včetně soudů a pokut, stačí trošku hledat.

Jinak duben i já fotíme roky komerčně, tak trošku víme, jak to chodí. Ono všecko jde, než nastane průser.

PS: Hnáno ad absurdum, nesmíte fotit ani krajinu. Pozemek někomu patří a ke komerčnímu užití potřebujete property release.