Odpověď na: Podzimní fórum :-)

Fóra Ostatní Podzimní fórum :-) Odpověď na: Podzimní fórum :-)

#112199
kachna

    Hele, mrknete mi, jestli tam nemám nějaký echt chyby nebo nepřesnosti? Je to „šuplíkovej“ (tzn. když zbyde místo) článek do obecního plátku, takže až na tu ptačí chřipku by měl bejt „nadčasovej“ :D.

    Práva a povinnosti majitelů zvířat

    Držení a chov všech zvířat se je regulován zákony a vyhláškami. Odpovědnost majitele za zvířata upravuje Občanský zákoník (89/2012 Sb.), právní rámec pro to, aby zvířata v péči člověka netrpěla, poskytuje Zákon na ochranu zvířat proti týrání (246/1992 Sb.). Zákon na ochranu zvířat proti týrání tak například ukládá majiteli zvířat zabezpečit je proti úniku z pozemku. Kromě těchto obecných ustanovení, platí ještě vyhlášky a zákony, které upravují chov určitých skupin zvířat.
    Psi
    Chov psů reguluje hned několik zákonů a vyhlášek. Každý majitel je povinen psa přihlásit, a zaplatit za něj tzv. Místní poplatek ze psa v obci Vysoká činí dle obecně závazné vyhlášky č.3/2011 100,- Kč za psa/rok a lze jej zaplatit i bezhotovostně, nejpozději do 31.1. roku, na který je poplatek placen. To ale není jediná povinnost majitele psa. Každý pes musí být také očkován proti vzteklině a jeho pohyb v naší obci se řídí vyhláškou č. 4/2011. Ta udává, že v zastavěných místech obce, by pes měl být na vodítku. Ani mimo obec nemůže pes pobíhat, jak se mu zlíbí. Myslivecký zákon ukládá, že pes musí být pod vlivem svého vůdce. Aby těch pravidel nebylo málo, nově přibyla povinnost mít psa očipovaného a také nutnost hlásit na Státní veterinární správě, pokud domácnost vlastní více než tři feny starší jednoho roku.
    Kočky a fretky
    Vlastníci koček mají povinností o poznání méně, povinné není ani očkování proti vzteklině, a to ani u fretek. Pouze pokud byste s některým z těchto zvířat potřebovali vycestovat za hranice, je potřeba, aby zvířata byla očipována a naočkována proti vzteklině (například Velká Británie provádí vyšetření protilátek)
    Skot, koně, ovce a kozy
    U skotu, koní, ovcí a koz zákon pamatuje na nutnost jednou ročně je ostříhat. Dále zde platí povinnost registrovat nejen zvířata, ale i celé hospodářství, kde se ovce vyskytují, a to i v případě, že je to například zahrada. Postup registrace je velmi dobře popsán například na webu zootechnika.cz. U ovcí, koz a skotu povinná očkování předepsaná nejsou, u koní je to očkování proti koňské chřipce.
    Prasata se registrují od dvou prasat výše, postup je zjednodušeným postupem registrace ovcí a koz.
    Drůbež
    Povinnosti registrace neunikly ani slepice, nicméně registrovat je nutné až hejna od sto kusů výše. Povinné očkování předepsané ani zde předepsané není, nicméně vzhledem k trvajícímu riziku ptačí chřipky (v této době byla opět hlášena z Polska), je na místě připomenout povinnost hlásit státní veterinární správě náhlé zvýšené úhyny.
    Králíci nepodléhají žádné povinné registraci, ani zde nejsou předepsána žádná povinná očkování.
    Akvarijní a terarijní živočichové a cizokrajná zvířata podléhají evidenci v případě, že spadají pod tzv. ochranu CITES (vyhláška 75/1996 a zákon na ochranu zvířat proti týrání) a evidence i kontrola spadají pod okresní veterinární správu, která také stanoví podmínky pro chov.
    Chov volně žijících zvířat povoluje orgán ochrany přírody.
    A nakonec chov včel, který pro chovatele stanovuje přísné podmínky, počínající povinnou registrací, povinnosti nahlásit se na obecní úřad, povinnost hlásit přemístění včelstev, odevzdat vzorky kvůli vyšetření varroázy, ošetřovat včelstva a hlásit podezřelé úhyny.