První pomoc

Slíbila jsem v diskuzi, že se podělím o poznatky čerstvě načerpaný na školení o první pomoci.

Bylo to jedno z těch školení, které vám dává smysl.

Pro ty, kdo dlouhou dobu takovým školením neprošli to může být, když ne potřebné, tak třeba zajímavý ohledně nových informací.

Důležité  je, že všechno se opravdu zjednodušuje. A je to dobře. 

Proto začnu i já jednoduše: víte co je nej, nej, nejdůležitější informace pro záchranáře, když jim voláte? Není to ani vaše jméno, ani popis situace, jako první jim, prosím, řekněte VAŠI POLOHU. Proč? Protože se klidně může stát, že Vám dojde baterka, signál, Vám se udělá zle, cokoliv a oni pak budou sice vědět, co se stalo, ale ne kde. /dohledání přes telefén se nemusí podařit/ .

V Prahé je identifikace polohy nejjednodušší, stačí přečíst ČÍSLO, KTERÉ NAJDETE NA ŠTÍKU KAŽDÉ LAMPY. Tak jednoduchý to je. Na dálnici, silnici,  určit směr, kterým jedete, nejbližší sjezd z dálnice, nebo město u silnice. V přírodě – občas najdete BOD ZÁCHRANY. Moje osobní doporučení, které jsem si vynalezla sama – zadejte si teď do mapy.cz od hledání –  bod záchrany a uvidíte nejen kolik jich v mapě najdete, ale taky jaké se nachází v místech, kam hodláte vyrazit třeba na výlet. Nikdy člověk neví, k čemu se to může hodit. Stačí blbě šlápnout.

Další z bodů, který vám může pomoci určit polohu jsou ŽELEZNIČNÍ PŘEJEZDY.  Každý ten přejezd má zezadu směrem do kolejí, aby to mohli případně identifikovat i lidé z vlaku, také štítek s číslem. Nebo je také zezadu na světelné signalizaci přejezdu.

Ještě se vrátím k té Prahé – tunel Blanka – pro informaci – každá z větví toho tunelu má svou barvu na vodících pásech po stranách na zdi. To právě pro snadnou orientaci v případě potřeby.

Až když udáte polohu, sdělíte následně své jméno a o co jde, případně třeba, pokud to bude zjevné, nebo se do dozvíte, tak že zraněný je diabetik, slepec atd.

No a jak na to?

Zásadní je, že opravdu není nutno dávat umělé dýchání, odpadá tak neochota lidí jít zachraňovat. Ono i to samotné umělé dýchání jednak v podstatě jakoby “zdržuje”, protože člověk když upadne do kolapsu, jak se tomu stavu říká, má v těle na 10min. kyslíku a je mnohem důležitější, aby ten kyslík BĚHAL. A pokaždé , když přerušíte masáž srdce, kdy v podstatě suplujete práci toho srdce, abyste vdýchli váš vzduch, tak pak zase dalšíma cca 4 stlačeníma se vracíte do bodu, kdy jste přestali.

TAKŽE ANO, DŮLEŽITĚJŠÍ JE SRDEČNÍ MASÁŽ – A TO V RYTMU 100-110 PRO DOSPĚLÉHO, 120 STLAČENÍ PRO DÍTĚ. (jde to – kdo to nevyzkoušel, jde to, navíc na figuríně dáváte o něco málo víc síly do stlačení, než v reálu, naopak zase  ale, na figurině se hladčeji ten hrudník vrací zpět)

ZÁSADNÍ ZÁSADA , KDYŽ JDETE ZACHRAŇOVAT JE MYSLET NA SVOJE BEZPEČÍ – VE VŠECH OHLEDECH. Takže nejprve si zmonitorujte terén, jestli někde není někdo, kdo by vás při zachraňování třeba napadl, ať už člověk (zfetovaný třeba) , nebo pes  – rotík kouslej do zadku, když zachraňujete jeho majitele není nic moc. Taky je třeba nejdřív zjistit, co se stalo, pokud půjdete zachraňovat někoho, kdo je pod proudem a nebudete s tím počítat, lehnete si záhy vedle něj.  MUSÍTE ALE POČÍTAT I S TÍM, ŽE NEBEZPEČNÝ MŮŽE BÝT I TEN, KOHO JDETE ZACHRÁNIT.  PROTO VŽDY JDETE K LEŽÍCÍMU OD HLAVY. Pokud půjdete rovnou z boku, může si pro vás sáhnout (feťák, ožrala, ale i člověk prostě v šoku).

Takže k ležícímu v kolapsu jdete od hlavy. Oslovíte , pokud nereaguje, zatlačíte mu klouby ruky sevřené v pěst po hrudní kosti, fakt to dost bolí. Štípat do ucha v zimě třeba nedává smysl, jednak může být podchlazený, neucítí to, a  taky v šoku z bolesti to nemusí cítit. Když nereaguje, voláte hned záchranku (A ŘEKNETE JIM JAKO PRVNÍ, KDE JSTE) . Pak jdete k postiženému, zraněnému z toho boku, zakloníte mu hlavu tahem na čelo a bradu (žádný jazyk nevyndavat, nic, posune se to právě takto samo), přiložíte levé ucho k ústům, nosu, posloucháte, zda uslyšíte dech, zároveň položíte lehce ruku na hrudník a sledujete tu svou ruku , zda se hýbá.

Pokud ne, jdete na tu masáž. Vždy jakýmkolovi způsobem odstraňte oblečení, potřebujete vidět, kde má člověk bradavky, protože přesně mezi ně do toho místa položíte svoje ruce. Dominantnější, silnější ruku dospodu, svrchu tu druhou, proplete prsty a s nataženýma rukama se pustíte do té masáže, telefon, kde máte  záchranku, máte vedle sebe, oni vás povedou. Ruce jsou opravdu natažené, pohyb nedělají paže, ale tělo, ruce stále drží kontakt s pokožkou, neodskakují a rytmus je prostě teď – teď – teď……..

Jo…připravte se na to, že při správné masáží srdce prostě ty kosti na hrudníku zlomíte. Ale to je v tento moment to poslední. Jen se na ten moment připravit, zlomíte je vždy. Když to děláte správně.

Jedná-li se o záchranu dítěte, tam se třeba naopak to vdechování doporučuje. Začne se tím, že se nejprve 5x vdechne – což přispěje k zprůchodnění dýchacích cest. Pak  15x stlačíte a 2x vdechnete. A jedete tenhle rytmus dál. 

AED – znáte? Já jen z doslechu. Budeme-li hovořit o Praze a městech, jsou už na hodně místech – policie, úřady, obchodní centra. Je dobré, když člověk není sám, vyslat někoho, aby to přinesl. Je to malá šikovná krabička, která hodně pomůže. Je to ten přístroj, který dává srdci el. šok. Když ho ovšem srdce potřebuje!! To si umí krabička vyhodnotit sama a do toho nezasahujete. Jen nalepíte dle návodu ty elektrody – v případě, že je o utonutí, je nutné tělo vysušit!!!  a posloucháte přístroj, který sám vyhodnotí, zda jde o ten případ, kde je možné a nutné ho použít. V televizi velmi používáno dramaticky v momentech, kdy čára srdce je rovná. Ale není to tak, naopak, tam se to použít nedá/nesmí. Ale v případě, že srdce se dostalo do šoku a lítá (třeba chuchvalec krve v srdci), vrátí tím úderem běh srdce do pravidelné dráhy.

Jak dlouho oživovat?

Dokud nepřijede záchranka A!! TO JE PODSTATNÉ, DOKUD VÁS SKUTEČNĚ NEVYSTŘÍDÁ. Neodejít dřív, jen proto , že už záchranka dorazila – taky se prý stává. Ne , dokud si toho člověka opravdu nepřevezmou doslova-tedy dokud sami oni nebudou dávat masáž. 

Nebo dokud se ta osoba aktivně sama nezačne bránit. Nenechte se zmást třeba tím, že začne chvíli dýchat. velmi rychle zase může přestat a vy ztrácíte šanci, začínáte zas od začátku.

Krvácení – důležité je zase osobní ochrana – takže – rukavice. Neřeší se zda tepenné, či žilní krvácení, protože pokud to sami nevidíte od začátku, že by se před vámi dotyčný řízl, není to často už rozeznatelné, vidíte jen spoustu krve. Pokud to stačí, přiložíte do rány jeden obvaz (či něco místo něj) a druhým to pevně, co látka, materiál dovolí utáhnete. Zakončit tak, že buď pevně zastrčíte, nebo obvaz – nejlépe pružný, ty gázové jsou na nic – roztrhnete a zavážete. Lepení leukoplastí je k ničemu, nedrží, o to víc nebude držet, když je tam všude krev. Je-li to možné, dát končentinu nahoru. A sundat prstýnky, náramky. Pokud to prosakuje, dáte druhou vrstvu – tedy zase tlakový obvaz a pevně přivázat, to vše přes první vrstvu. Pokud nestačí nebo je rána veliká, či končetina částečně třeba amputovaná, musíte: 

ZAŠKRTIT – autolékárnička má takové to šedé škrtidlo. Zaškrcují se jen nohy a ruce. Ruce v podpaždí, nohy v tříslech (vyndat věci z kapes). PEVNĚ, utahovat opravdu co to jde. První obtočení, je ale lehce volnější, utahujete až od druhé vrstvy. Při poslední vrstvě vážete přes dva prsty, abyste si vytvořili očko, do kterého zasunete konec a tím pádem utáhnete. 

MDLOBA – NEZVEDAT NOHY, opravdu nikdy ne, nevíte, co mdlobu způsobilo, když to bude mrtvice, dotyčného můžete dorazit, protože se krev nahrne do hlavy. VŽDY VOLAT SANITKU, i kdyby dotyčný nechtěl, právě proto, že to může být cokoliv, nejen mdloby, jako když jsem s sebou flákla na chodník při čekání na autobus. Nikdy se neví, k čemu došlo, tedy vždy sanitka. 

TĚLESO V DÝCHACÍCH CESTÁCH – člověka předkloníte, jednu ruku dáte na jeho prsa a 5x udeříte do zad – úder vedete rukou zdola a vedete ho proti ruce na prsou. Pokud nic musíte udělat ten Heimlichův chvat – kdy si stoupnete za dusícího se člověka, ruku zaťatou v pěst dáte mezi jeho pupík a žebra, druhou rukou si tu ruku v pěst chytnete za zápěstí a jakoby zase ho podeberete a co nejvíc mocně s ním drcnete nahoru, pětkrát za sebou a zkontrolujte, zda se těleso dostalo do dutiny ústní, případně zopakujte. Jste-li mrňous, jako já, a dusící se je dlouhán, posadíte ho na židli, vyzkušeno jde to. Jen ten člověk nesmí být obézní tak, abyste ho rukama neobjali

ZLOMENINY – NEFIXOVAT, jednak to způsobuje další a zbytečnou bolest, druhak při fixaci můžete způsobit to, že zlomená kost nakonec projede svalem a je to 100x horší. Cestou ven může způsobit i krvácení a máte o práci navíc.

POPÁLENINY – jedno zda od ohně, či vody, všechny prostě – 30 min. polévat VLAŽNOU TEKOUCÍ vodou, aby došlo k ochlazení. A protože se tím tělo ochlazuje, bude dotyčnému zima, takže přes něj min. něco hodit. Pokud je ve hře třeba olej, tak se ho snažit odstranit, až pak polévat. Oblíbený Panthenol, lze použít pro popáleniny pouze 1. stupně /takže sluníčko třeba, nebo lehké opaření/. Jinak on udělá film a lékařům se to velmi špatně odstraňuje, aby se dostali tam, kam potřebujou. Podle záchranářů není od věci mít k dispozici toto :

(hodlám zařadit do lékárničky doma a v autě)

 A teď pár TECHNICKÝCH VĚCÍ.

Nejsem apkovací, ale podle toho, co záchranáři říkali, tak si aplikaci Záchranka instaluju, protože, když nic jiného, s ní vás najdou vždy.

NEVOLEJTE 112  – ztrácí se drahocený čas, přepojováním. Vždy první volat záchranku, hasiče a policajty oni na sebe nabalí sami – operátor, který s vámi mluví to automaticky předává na dalšího, který to organizuje.

MÁTE-LI V AUTĚ TLAČÍTKO SOS – svítí neustále na stropě u osvětlení a nejde po aktivování vypnout,jak jsem se domnívala- tak si pamatujte pár věcí. Když se stane, že do něj omylem drknete, nenechte to být, protože tohle zařízení se spojí se záchranáři a oni vyjedou. Zavolejte na 155  a řekněte, že se jedná o omyl, nebojte se, že jste to aktivovali omylem, oni tohle opravdu ocení a někomu to třeba zachrání život, protože nedojde ke zbytečnému výjezdu. To stejné, pokud se naboříte třeba lehce, vystupujete z auta a jdete to řešit. ZAVOLEJTE ZASE HNED 155 PROSÍM A DEJTE JIM VĚDĚT, ŽE JE NEPOTŘEBUJETE, protože oni jinak vyjedou.

A jedna praktická – prý budou-li v dosahu puberťáci, nebojte se je oslovit a zapojit – třeba poslat právě pro tu krabičku AED. Nebudou totiž ze zkušeností s Vámi polemizovat, zda tohle, nebo támhleto, půjdou a udělají, co jim řeknete.

Tak, to je úplně všechno, co moje paměť a papírky s poznámkama vydaly, snad Vám to k něčemu bude.

 

 

puberťáci

POPÁLENINY panthenol, gel

6 komentářů u „První pomoc

 1. Ještě jedno malé doplnění pro každého, kdo by jednou přišel do takové situace – pozor na odvedení pozornosti k lehkému zranění od vážného. Záchranáři na to upozorňují jako na častou chybu.
  Malá ranka na hlavě může silně krvácet, celá hlava od krve pak člověka zmate, že se soustředí na ní a přitom ten člověk, který jen sípe bolestí a nekomunikuje, má zároveň těžkou zlomeninu stehenní kosti.
  Když jsou zranění dva, jeden řve až je rudý, zatímco druhý je bílý a vůbec neřve – opět se nenechat stáhnout tím křikem, v průšvihu je s mnohem větší pravděpodobností ten sinalý.

  1. ANO ANO ANO! TO JE VELKÁ PRAVDA, to říkal Brtnik, když byl před lety taky na takovým fajným školení. Že TEN, CO JE ZTICHA POTŘEBUJE POMOC ROZHODNĚ VÍC, NEŽ TEN CO ŘVE. Logicky, když je zle, nemáte moc sil, nebo hůř jste v bezvědomí.

 2. Zajimavy, ze se nema zlomenina fixovat, to by me nenapadlo, mam dojem, ze do nas kdysi hustili, ze fixovat jo.
  U nas ted taky delaji kurz prvni pomoci, ale je to na dva dny a sef nas nepustil.
  Skoda, evidentne je to zajimavy.

  1. Hele doporučuju, my měli jen základ a i to stačí, mělo by to podle mě být povinné v každý firmě. Ne dobrovolný, nebo na povolení. jak se to Brtnikovi hodilo, když byl dvakrát u nehody.

   Hodně věcí, je dneska jinak, než do nás hustili. mění se to.

   1. díky, Peti, zase něco nového – my máme školení povinné a jednou za dva roky/jednou ročně, když si vyžádáme. Naši řidiči a další lidi, co jsou v terénu, to velice potřebují a bohužel už taky párkrát museli použít 🙁 to není zkušenost, kterou by člověk přivolával. Já přidám jednu podstatnou věc : NEZMATKOVAT, ZACHOVAT KLID. Z vlastní zkušenosti vím, že když má člověk nacvičeno teoreticky, na místě samém naskočí adrenalin a jede se podle foršriftu jak motorová myška. Vyděsíš se až potom 🙂

 3. Mám v práci tohle školení co dva roky. Taky myslím, že to je to nejlepší školení. Dobrá pomůcka při masáži srdce je dělat ji v rytmu písničky Rol-nič-ky-rol-nič-ky, až do zblbnutí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..