Bylo krásně

A nám dělali vodu.

Tedy-připojovali nás na obecní vodovod, který jsme si nechali přivést pro sichr, kdyby se někdy něco stalo se studnou. A který nás teď bude zásobovat, aby se se studnou dalo pracovat. Jak jsem psala v Kurníku 🙂 , čeká nás oprava min. dvou horních skruží.

Protože jde o obecní vodovod, musel přijít pan inštalatér, jenž spolupracuje s obcí, aby to provedl oficiálně. Když jsme u toho – ehm, jako vždy – nevyšlo to na první pokus. Ten první “obecní” instalatér, který u nás byl, se přišel nejdřív podívat co a jak. A je to už několik týdnů zpět, kdy měl přijít to celé zrealizovat.  No a se co? No ano! Se neozval a telefon nebere. Takže po dohodě se starostou, přišel tedy tenhle člobrda a byl to moc milej týpek. Ohaři naprosto unešení, koho jsme jim to přivedli 😀 . Sám v majetku ovčouna, nebyl ničím zaskočen. Ani tím, když mu při presíčku lezl Rumouš za krk 😀

No a protože, když v domě neteče voda, nemůžete ani uklízet, ani vařit, tak co….tak jdete ven. Ohaříci za sebou měli už velkou ranní prochajdu s Brtnikem a tak jsem jim vytáhla matrace (díky Dennyky, dííky), aby se měli kde povalovat. A já mohla jít řádit do záhonu.

To byla taková krása po zimě! Stříhala jsem, čistila, trhala, uklízela a dokonce i sázela. Ty čtyři květníčky, který jsem si koupila  v Hrombachu s jarníma kytičkama. Měla jsem je pěkně na okně verandy, kde je chladno a teď, když odkvetly jsem je frkla do země, aby příští rok už byly svobodně venku. A mám slíbený sněženky od babičky sousedky! Můžu si k ní na ně dojít, až odkvetou. To se těším velice. 

No ale protože ohař není pes, který by se povaloval nějak moc dlouho, tak to trvalo jen chvíli, kdy se mi Tali a Rumíček nasáčkovali pod nůžky, hrabičky a lopatku. Bubinka poctivě mlátila špačíčky a taky se ale několikrát přišla podívat. Na rozdíl od těch dvou jsem s ní ale nemusela bojovat :-). Vystačila s podrbáním, letmou kontrolou toho, co jsem prozatím udělala, a šla si zase lehnout.

To ti dva předváděli občas panu inštalatérovi, když jsem potřebovala narovnat záda  a protáhnout se (doslova, páč mě fakt protahovali do stran 😀 ), jinačí cirkus. Tali zahlodnutá do provazový chobotnice se mnou zmítala doprava a vydávala u toho příšerný zvuky. Tichej bojovníček Rumíček se mnou cukal na levou stranu a očička mu při tom lezla samým úsilím z důlků. Museli byste ho vidět, je děsně roztomilej, když se do toho takhle položí. Občas jsem kořist pustila, lítali pak s ní kolem jako šílení. Tali odletovala hlína od drápů až pomalu k sousedům přes silnici 😀 😀 . A Rumíček výskokoval a zmítal se, jak když ho postihla nemoc zvaná tanec sv. Víta 😀 .

Jindy jsem naopak já jim řekla, aby pustili a pak je chvíli napínala. A když jsem vyhodila kořist do vzduchu okamžitě se katapulovali tamtéž. Tali u toho vždycky vypadá, že se zlomí vejpůl 😀 Pan inštalatér se vždycky usmál a radši zalezl pátky do krechtu, kde montoval potrubí a nebo do Domečku, kde ho pak připojoval.  Miluju, když s ohaříkama můžu být takhle na zahradě, svítí jarní sluníčko a je svěží ještě chladný vzduch. Dává mi to, stejně jako courání po loukách, pocit neskutečný svobody. 

Ohařiska se tužili i na poli hlídacím. Doteď dlouhodobě na zahradě nebyli, bylo chladno a tak se vždycky po procházce pak hromadně nahrnuli domů. Ale dneska si to užívali stejně jako já. A protože jarní sluníčko vytáhlo ven nejen nás, občas prostě někdo prošel. Třeba na hřbitůvek za náma. A to je pak vítaná příležitost dát o sobě vědět, že jsem tady a jsem děsnej hlídač 😀 . Já jsem ovšem ráda, že se mi podařilo Taliprtku dovést k tomu, že ohlásí a to tak jako stačí. Není zapotřebí řvát jak záploťák. Zvlášť, když jde kolem maminka s malým chlapečkem.  To máme už z chalupy velkokynologický povel “Na děti se neřve!” 😀 . S dětma se povídá.  A taky se povídalo, chlapeček s maminkou se u nás zastavili a zatímco my s maminkou hodily řeč (tohle je další věc, která mě baví, že si prostě člověk takhle prostě popovídá přes plot), tak mrňous komunikoval s Rumíčkem, kterýžto byl unešen, že má k dispozici malý dítěto. Přišla se podívat i Bubinka, co to tam je za srocení, ale protože se nedávalo nic k jídlu, šla se zase svalit. 🙂

Aktivovala se až posléze, když jsem ohaříky vytáhla na louku za hřbitůvkem, aby se taky trošek prošli, když ráno byli “jen” dvě hodiny, a pak celou dobu, chudáci malí jen na zahradě 😀 . A tak to byl takový příjemný závěr úspěšnýho dne – máme doma zavedenou obecní vodu ve vodovodu a tudíž vodní zálohu a jaro už se pomalu vkrádá do zahrady. A já doufám, že se bude i nadále vkrádat pomalu, abychom si ho užili, protože já mám ráda pomalý jaro, kdy všechno kvete dlouze a důkladně a teploty jsou normální, ne že v dubnu bude padesát ve stínu. Tož jen houšť takhle krásných jarních dní.

14 komentářů u „Bylo krásně

 1. Obdivuji Tvou píli a chuť pracovat. Já mám ráda uklizený byt, ale nerada uklízím, mám ráda upravenou zahrádku a ozdobené parapety, ale nerada se rejpu v hlíně. Nicméně dnešní dopoledne jsem věnovala nejdřív vyčesání Goliho, pak úklidu (práší se tu o dost vydatněji než v domečku), zítra půjdu obhlédnout do zahradnictví něco do truhlíků.😉

  1. No já nejsem zrovna pilná včelka, myslím, že to jen tak vypadá. Taky nerada, hodně nerada uklízím, takže jsem třeba fakt neskutečně vděčná za to, že za mě luxuje robot – při počtu tří psů už spíš nezbytnost , když to člověk chce mít doma čistý. Ještě by to chtělo někoho na prach 🙂 . Ale zatím mě překvapuje, jak rychle se dá Domeček uklidit. Jasně , není to ještě komplet hotový, ale i tak.
   Na truhlíky se těším, až jednou budou parapety, zatím už jsem o ně postupně přišla, jak se vyměňujou okna. Budou, až se zateplí a pak budu teda megařádit! 😀

  1. Stračenoooooooooooooooo!
   ale jo! jednou si to pořídim a budu stát u plotu a hlídat Novákovou, jestli de na hřbitov pořádně utřít mramor! 😀

 2. Že by se zas vracel tenhle praktický kus šatstva? Moje babička je nosila téměř denně a já, když jsem tam byla na prázdninách, tak jsem si ji půjčovala.

  1. No jo, nosí se to, holky uklízečský tady u nás mají nějaký podobný – hezčejší ale – modely.

 3. Obecni vodovod je velmi dobry rozhodnuti, kdyz ho mate k dispozici. Ja bych tu se studnou byla total na suchu. Tak jen tichy prani, at i ty vodovody obecni maji stale z ceho brat.

  1. Jojo, my hned po nastěhování rovnou podepsali s obcí smlouvu a když se pak za naším pozemkem kvůli vodě hrabalo, poprosili jsme bagristu, aby to za nějaký obnost protáhl se souhlasem svýho šéfa rovnou i k nám, položila se trůpka a teď se to už jen propojilo. Studna by měla být vydatná, chodilo se k nám vždy – a já po vesnici hlásím, že se může furt, když jdou babči třeba na hřbitov – pro vodu, když jinde nebyla, leč časy se mění Kamile a může se stát cokoliv, takže jsme chtěli být připraveni na vše, na obě varianty. A teď se to hodí v tom momentě, kdy se bude studna upravovat, renovovat a čistit. Jsem za ni neskutečně vděčná, když se hledal dům, byla vlastní voda jedna z nejdůležitějších podmínek. Okolí a voda.

   1. takhle je to super nastavení…obecní/městský vodovod na běžnou spotřebu a studna do zálohy. my jsme domeček koupili se studnou a prastarými velice zákrutnými rozvody a historickým Darlingem. Darling jsme vyměnili za moderní čerpadlo a vodař vyvedl trubku s kohoutem ven na zeď domu do květinového dvorku. tak teď domeček jede na městský vodovod a zahrada a bazén na studnu ( bazén zásobujeme spolu se sousedy, oni mají ještě vydatnější studnu než my a kdyby pravidelně nečerpali, stála by jim ve sklepě voda vesele 20 cm nad podlahou). Díky Bohu a všem živlům za to, voda je poklad.

    1. Já bych to teda viděla obráceně – všechno na studnu a kdyby došlo, tak otevřít kohoutek z obecního. A pochopila jsem, že i u Zrzavců to tak bude, až se studna opraví.

     1. Ano, přesně tak to bude. I proto, aby právě studna žila celoročně a voda se tam točila.

     2. u Zrzavců to tak bude, to jsem pochopila – Davidovi rodiče to podobně mají v domečku – všechno jede na studnu a na vaření berou z obecního vodovodu. My nemáme otestovanou vodu, jestli je pitná a jaké má příměsi ( to by samozřejmě šlo udělat), takže jsme nechali variantu takovou, že studna živí zahradu, všechny kytky doma a bazén.

    2. Ano, ano, staré rozvody 😀 😀 . V Domečku už jsou fšade nový, starý byly už jen od darlingu v krechtu, darling se taky bude vyměňovat, stejně jako věci ve studni. Tu pak zase chceme napojit zpátky , aby právě studna žila.
     Voda, přesně tak bude vyvedená i ven do zahrady /taky se pod zem dává systém trubek, aby byla voda dosažitelná po celý zahradě, nechceme hadice. Původně jsme vymysleli, že na zdi verandy bude takový to starý závěsný litinový umyvadlo, ale pak jsem si uvědomila, že by se hrozně zaflákala omítka, takže venku bude litinový sloupek na vodu s kohoutkem.
     Ano, voda je poklad! Já se třeba těším, až časem dojde na to, že se voda svede do zásobníků a do jezírka, kde bude pěkně kolovat a malý zvířectvo bude mít šanci se dostat k vodě. Teď mám systém pítek, ale…. vodní plocha v zahradě je něco!

     1. my máme v zahradě velký šutr, porostlý břečťanem a pod ním jezírko s lekníny a velké pítko pro ptákovce a včely a čmeláky, co tu bivakují. kočky zhodnotily, že pítko je fajn, leknínová limonáda že je zajímavější na chutˇ. a to vždycky ječím, protože nechci, aby se z toho..:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..