Luční sčítání

Moje. Vlastní. Osobní.

Kdysi pradávno jsem totiž četla, že na zdravé louce najdete min. 9 druhů kvetoucích rostlin.

Jestli je to pravda a jestli mají kvést najednou, nebo se počítají prostě tak jako celkem, to netuším. Ale pro mě od té doby je louka, na které najdu min. devět kvetoucích rostlinek, tou zdravou loukou. 

A tak jsem si to teď ta sčítala u nás a zjistila jsem, že jo. Podle mého měřítka by ty louky mohly být zdravé. Protože to máte:

Třezalku, řebříček, jetel, vikev, chrpa!, čekanka, štírovník, kozí brada luční, plus ještě jedna žlutá kytička, co musím zjistit, kmín luční, jedna bílá kytička, jenž taky musí být pozjišťována a něco podobného hluchavce s fialovým květem a drobnějšími listy. To je to co kvete teď. Před tím ještě min. záplavy kopretin. Sem tam se objeví zvonek. Takže sice to není jak v romantickém záběru, kdy louka vyloženě hýří barvami, ale! Máme jich dokonce víc než devět.

Detaily nemám, to mě bohužel jednak nenapadlo, a když i ano, dopadlo to takhle vybledle, jako tahle Bubífotka:

Chtěla jsem vám vyfotit ty čekanky, ale prostě blbý světlo, blbý ruce, blbý všechno a tak to není vidět ani samostatně:

A tak jsem aspoň vyfotila ty louky jako celek, ať si taky můžete užít ty výhledy co mám já. Je tady opravdu moc krásně.

7 komentářů u „Luční sčítání

 1. U vas to vypada podobne jako u nas, akorat u nas nejsou takhle louky, ale jsou vsude jen pole.

 2. Váš kraj je taky půvabně tvarovanej, kdysi dááávno jsme se snažili tam něco pořídit, to jsme ještě nebyli přesunutý pracovně, kde jsme, tak by to nevadilo. Ty louky jsou pro mě velikej poklad a dárek. Miluju louky, miluju pohyb volnou krajinou a to ty pole prostě neumožňují, navíc louka nikdy není vyprahlá. Miluju je moc.

 3. Máme v okolí spoustu krásných luk. Jezdili jsme venčit mimo město, neb Korinka se potřebovala prolítat. Polňačky a sousedící louky byly ideální. Žel, řada z nich se v posledních letech změnila – kukuřice nebo řepka🤢

  1. Jo, za to se modlim kam to jde, aby ty louky zůstaly zachovány. Podle mne je každá louka přírodní diamant . A když je pod ní ještě potok, jako pod tou prudkou, tak je to dokonalý.

 4. no páááni, to je krása! takhle úžasné louky jsou v Podkrkonoší, třeba kolem Nové Paky. byli jsme tam předminulý týden, bylo tak akorát teplo, všechno kvetlo a vonělo…skvělý den! ta malá fialová rostlinka, nebude to mateřídouška?

  1. Jojo, já říkám, jsme jak v podhůří, nebo lépe – říkám tomu Malý Novohradky. Moje milovaný místo.
   Nene mateřídoušku poznám a i kdyby ne,čichově se splést nedá, tohle je opravdu hluchavkovitý, ale vzrůstem malý- ale větší než ta mateřídkouška.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..