Dvě černý kočky a zrzavá psová

Dalším, kdo vítězně uhádl moji kovidí hádanku, byla Zuzucha, kterážto taky byla,  a je tak hodná, že mi vytrhla taktéž trn z paty a tak máte možnost se seznámit s jednou malou, občas smíšenou smečkou:

Již tři roky máme doma dvě černý kočky, v dočasce je jako koťata pojmenovali Enchilada a Tortilla, my jim říkáme Ench a Tors. Jsou to kočky bytové, vykastrované a prý zvyklé na psa.

Zrzavá psová je Kess, někteří ji znáte ze Zvířetníku a není moje, ale mé maminky (a zejména tatínka, ale píše o ní maminka), Kess je prý taky zvyklá na kočky. A teď to dejte dohromady u nás na návštěvě, a co z toho vyleze? Odvážná, slepá a neviditelná.

Odvážná Ench, nemá z psové strach, a pěkně ji hlídá, kudy že nám to chodí bytem a jestli nedostává k jídlu něco dobrého, co by kočce chutnalo taky, a o co bychom ji mohli ošidit. „Slepá“ Kess, ta žádnou kočku nevidí a když nevidí kočku, nemá problém, který by musela řešit. Pokud kočka někde sedí, obejde ji velmi uctivým obloukem, ale jinak dělá, že kočka neexistuje. „Ono to ke mně čuchá? Když se ani nehnu, tak mi to snad neublíží a zase to odejde.“ Jediná výjimka je jídlo, úplně konkrétně vařené kuřecí prso, které se podává v množství menším než malém jako mls. V tomto případě je jedno, že je tady kočka, Kess jazyk je delší a hbitější, ještě aby to dobré maso snědla nějaká kočka.

Neviditelná je Tors, ta se rozhodla, že něco jako je pes je urážka jejího majestátu, se kterou se ona nehodlá zahazovat, takže zaleze u dcery mezi postel, kde se cítí velmi v bezpečí a vyleze zlomek vteřiny potom, co návštěva se psem odejde (i když jen na venčení). Místo k schování je to příhodné, dvě matrace na sobě zastrčené pod postel, takže škvíra pohodlná pro ležící kočku, ale nikdo se tam jen tak nedostane. Pokud jí tam odložíte kousek masa, okamžitě zmizí, protože nikdo není tak vyděšený, aby si nemohl dát kuřecí maso, žejo, ale proč se kvůli tomu kamarádit se psem, žejo…

No a teď to zamíchejte znovu a psovou nechte u nás doma několik dní.. prostě na jaře se přihodilo, že bylo třeba pár dní hlídat, dcera měla ještě zkouškové, takže zvěř byla pořád pod bedlivým dohledem. Takže co z toho vylezlo?

Ench se ani moc nezměnila, pořád kralovala celému bytu, nic ji neuniklo, šla, kam chtěla, kdy chtěla a byla to Kess, kdo si dával pozor na ní. Jako jo, Kess dokázala Ench taky pěkně vyděsit a vytvořit stegosaura, (Jak vypadá kočičí stegosaurus? To se naježí celý ocas a ještě se naježí chlupy podél hřbetu a stegosaurus zdrhá). Stačí seskočit z postele skoro přímo na hlídkující kočku, co to nečeká. Ale Ench se nikdy necítila ohrožená, zahnaná do kouta, nikdy po Kess nevyjela ani na ní nesyčela. Klidně si ji očuchala, se zájmem se přiblížila až na kontakt, ale to je tak všechno, trochu zvědavosti, jak ten pes voní. No ale je to jen pes, kterého je sice třeba stále hlídat, ale jen pokud není třeba hlídat sýkory na borovici před oknem nebo spát nebo si čistit kožíšek nebo vyžadovat drbání nebo cokoliv zajímavějšího, než je pes, což je skoro všechno, žejo.

Kess nemohla předstírat, že kočky nevidí, když s nimi tady musela chvíli bydlet, ale kamarádit s nimi se nebude, pořád je to jiný druh, něco, co může na stůl a Kess ne, něco, co dokáže vyskočit a vyšplhat dost vysoko a hlavně se to tady chová jako doma, což je od Ench vyloženě hnusná provokace. Vyhýbat se obloukem je rozumné bezpečnostní opatření, a pořád je dobré předstírat, že tu nejsem, když si to ke mně čuchá, jedna nebo druhá. A u té náhradní paničky je to bezpečný, ležim vedle ní na gauči, nechala mě spát u sebe v posteli a drbá mě na bříšku, když si řeknu, ta mě dyštak ubrání.

Největší změna se stala s Tors. Zjistila, že ten pes neodjel po pár hodinách, ale byl tu i večer!!! Jasně, choděj s tím ven, ale ZASE SE S TÍM VRÁTĚJ. Takže pod postelí je to prima, ale já se teda nebojim. Jen si kontroluju terén.

Tors byla viděna, kterak znechuceně nakukuje do obýváku, kde jsem seděla na gauči se psem na klíně. Výraz očí dával jasně najevo – fuj pes a ty to ještě hladíš? A necháš to ležet vedle sebe? Taky se z ní stala surikata a nakukovala do pokoje, kde Kess sama spala, kontrola, že je to na jednom bezpečném místě. A pak se jindy i osmělila, a když jsem seděla vedle toho psa, tak ho šla i očuchat, a zblízka. Tors si nakonec po bytě chodila, kam chtěla, ale pečlivě si Kess hlídala, kde zrovna je, aby se nepotkaly. Už zjistila, že Kess ji ignoruje, takže ona může ignorovat ji, teda ale to se nadá v případě, když je krmení. Ony měly k večeři lososa a je samo sebou, že ho udělaj dost pro všechny (udělaj a nesolej, nekořeněj). A když pak došlo na krmení jako za odměnu, tak to jsou hrozný zvuky tedy, my kočky v jednom rohu, slyšet nejsme, ale co ten pes dělá za zvuky kvůli trošce ryby.. chlamst chlams chlamst CHLAMST chlamst… no je to jinej druh no. To hned někomu skoro přejde chuť k jídlu, ale je to losos, nebo čerstvě vařené kuřecí prso, tak to se teda přemůžu, ale radost mi to nedělá.

Závěrem mohu dodat, jo dalo se to, všichni přežili bez újmy fyzické i psychické teda. Kess byla prostě opakovaně na chvíli zavřena u mě v pokoji, což byl velký „trest“, když si lehla do mé postele a spokojeně chrněla. Kočky tak měly čas se v klidu najíst a nemusely pokukovat, kde ten pes teďko zrovna je. Kočky byly i trochu více mazlivější, než jsou jindy, prostě nám chtěly dokázat, že tu jsou důležité, že nás fakt mají rády a že není potřeba mít tady toho psa, který furt leze někomu na klín. Takže občasné hlídání jest možné, se zavíráním psa v nepřítomnosti dvounohého dohledu teda, přeci jen musíme vrátit psa celého, a ne jen jako předložku, že, to bych byla vyděděna, že jo.

(Poznámka nikoliv autorky článku  “majitelky stránek”  – nemohla jsem se rozhodnout jak umístit fotky do článku, tak jsem z nich nakonec udělala fotogalerii a………… heleďte –  než ji rozkliknete, sedněte si dál od jakýkoliv tekutiny a polkněte, máte-li něco v puse. Páč…. ta úplně první fotka způsobila, že já se málem udusila 😀 😀 . Komentáře k ní asi netřeba 😀 😀 )

 A nakonec….. “hádanka” 😀

11 komentářů u „Dvě černý kočky a zrzavá psová

 1. Zas se musím smát při tý první fotce 😀 😀 ta fakty nemá chybu, ten geziiiicht! Která to je Enči nebo Torsička?

  A ten zrzatej preclík na závěr taky výborný.

  Je fajn, že se takhle dámy sehrály a při návštěvách a hlídání se nekoná žádný drámo. Kess je šikulnice a myslím, že líp si vybrat nemohla, kam se nastěhuje 🙂

  1. Co gezicht, ale ty voči vykulený. 😀
   Jinak článek super, i ostatní fotky, historii Kess znám taky ze zvířetníku.

 2. Diky moc za ukazku jak zije pes zvykly na kocky s kockama zvyklyma na psa:D a prv i fotka kocky zjistujici co je to ten oes jw bozi:D

 3. Zdravím Zuzuchu!
  První fotka – neskutečně pohotovej fotograf (že by číhal?), kočičí výraz jako z komixu 😀
  Pak mě ještě hodně pobavilo synchronní “sledování letového provozu” 😀
  A nakonec moje úchylka na baráky: kde jsem jen viděla takhle barevnou fasádu?

 4. tak to je božíííííííííííííííííí:D:D:D
  Kess znám ze zvířetníku,černý pelíšky na černý kočky-no-to jako není to ono..:-)
  ty barevnější jsou bezvadnější-ale jen kvůli focení to myslím:-)
  jinak s pelíškama su taky umělec-jak nemám odhad-před letama jsem koupila Duxxovi pelíšek-ten plštář jako jenom-ehm-měl ho pak pod hlavu:D
  a když jsem se sem před letama stěhovala,tak jsme sem kupovaly Gerovi pelíšek-ten ovál-doted ho mají rodiče-vlezou se do něj Betty i s Maxem….
  tak je lepší,když pelíšky kupuje někdo jinej::D

 5. Zuzucho, vitam a moc díky za clanek! 🙂 Krasne pises, fotos brilantni – ta prvni je neskutecna, mam hubu od ucha k uchu. 😀 Kess oblibuju tuze moc a rada si o ni za Zvir. ctu, devenka terieri, strapata – ta teda ovlada slusny joginsky polohy. 😀
  Parada, ze hlidani Kess a souziti kocek je takrka bez problemu, o tom si ja muzu nechat jen zdat. Ze jeste neco napises, vid? 🙂

 6. Hezké povídání, roztomilé fotky.👍😁💖 Černé pelíšky jsou fajn – aspoň na nich nejsou vidět černé chlupy.😜

 7. Já sem jen hodím osvětlení, proč se Zuzucha neozvala, skolila ji choroba, nicméně šécky komentáře ji potěšily. Tak přeju ať se brzo vyzdraví a zase něco napíše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..