Pec nám staví, pec nám staví…

Kdopak nám ji postaví?

No to byla tehdy otázka. Že chceme pec jsme věděli vždycky. Byl to náš sen. Já bych bývala moc chtěla už na chalupě alespoň takový ty malý kamínka na vaření – ty, co nakonec byly tady v Domečku (a schovaný jsou pořád, bude se na nich jednou vařit pěkně venku.). Ale na chalupě k tomu nebyly podmínky, páč v kůchni nejni komín.

Ale tady v Domečku komín v kůchni byl a je. Nová kůchňa bude sice dispozičně zcela jinde, než je ta současná (z ní bude obývák), ale  komín je postavený tak suprově, že přesně vyjde i do tý kůchně nový a ……. umožní to zrealizovat si tak sen. A mít pec. A být tak taky nezávislými. Na életrice. Kdyby se něco nějak nepovedlo. To je základ. Mít si jak zatopit a kde uvařit. Takže bylo jasno.  Musíme mít tu pec, velkou a krásnou.

Enem teda zbývalo to nejjednodušší. Zrealizovat to, že jo 😀 . V dnešním světě hledat někoho poctivýho je kapek složitý. Ale ne v momentě, kdy máte kámošku jménem Dennyky. Která sice žije na kraji světa , ale zase se tam fšicí znají a taky si pomáhají. Takže když jsme tohle téma před ní nadnesli, řekla, že to v podstatě nebude asi problém a zařídí to. Takhle nějak ve zkratce. Páč zná pana pecaře. A taky to fakt zařídila. 

Takže v první fázi – to ještě loni v zimě  – přijel pan pecař na obhlídku a zjistit detaily. Přivezl vzorník kachlí a mohlo se začít plánovat a měřit.  A realizovat. Páč to pochopitelně chvilinku taky trvá. Objednat kachle a kování a pak hlavně taky nejdřív tu pec sestavit doma v dílně, aby se pak “už jen” u nás postavila načisto. Od Vánoček si s tím hrál. Když nám poslal na ukázku fotky, tetelili jsme se nadšením. Brtnik měl mezitím hoňky, aby se stihlo připravit vše potřebné, páč to máte komín, vložkování komína, základ pro pec /pevnej a pořádnej, páč je to puclík ta pec/, připravit stěnu za pecí………ale mohl si gratulovat – krásně to stihla a pánové mohli přijít:

Nu a teď o víkendu, to vypuklo naplno. Dopoledne v půl jedenáctý přijelo auto a ukrývalo v sobě ten poklad. S panem pecařem přijel i jeho syn. Ten je právě kolegou Dennyky a přes něj ona to šécičko zmenežovala. Neměl nikdo úniku, je neúprosná 😀 . A páč je to menežerka největčejší, nevystačila si jen s tou pecí, ale nakázala pánům, že nám musej doručit ešče králiky. 😀 Plyšový. Pro ohaříky. Když mi to říkala, byla jsem nadšená, páč většina plyšounů v současnosti již odešlo do věčných lovišť a nebyla příležitost pořídit nový, když jsem se flákala doma. Takže mi bylo jasný, že ohaříci – minimálně Rumoušek – budou nadšený. A záviděla jsem jim, že budou mít Boba a Bobka, králiky z klóbůka.  Jo, jsem malý dítě, nedá se nic moc už dělat 😀 . Tak aby mi to nebylo tolikatě líto, pořídila hodná Dennyky králika i pro měěěě! Helejte:

Ohařiska nadšený, jak jsem předpokládala, Rumíček se pak uložil na pelíšek a milýho králika furt mudlal. Myslím, že ho tak vocumlal, že už nikdá  nedokáže vyschnout 😀 .

Pánové se pustili do díla. Na připravený základ postavili ten první den podezdívku a ráno druhý den na ni pak naistalovali srdce celé pece.

A pak se pustili do nimravý piplačky a instalovali kachle. Pracovali velmi svižně, se dneska už moc nevidí.

Zklamali mě ovšem v tom, že “pohrdli” mou domácí stravou, páč jsem dělala panenku. Chápu ale na druhou stranu, že když jim doma vyrobili hromadu řízkůch, tak, že pokud by ji přivezli zpátky, asi by se se zlou potázali 🙂 . Taky bych to tak udělala. A tak jsem dělala aspoň vařkafku a servírovala ke kávičce štrůdlik, kterým vzali za vděk. 

O zábavu při kávičce se jim staral převážně Mouses, kterýžto neustále nakukoval do zavazadlového prostoru, do kabinky a já je musela varovat, aby si dávali fakt pozor. Páč když u nás byl naposled pan Rohlik s nákupem a nechal si otevřené dveře do kabinky, nasáčkoval se mu ten smrad mourovatej na sedalo řidiče, kde zcela profesijounálně usedl a předníma ťapkama se opřel o volant. Vypadalo to, že mu s tím hodlá vodjet 😀 😀  .

Práce šla pánům fakt od ruky a tak v neděli v půl třetí bylo hotovo. A já mohla udělat fotos. Enemže – můj fotomobil je prostě  barvoslepej debil, takže místo krásně světle modrý barvy únorovýho zimního nebe to dělá taklenc příšernou barvu:

Prostě tu jemnou modrou vy neuvidíte, stejně jako jste tehdy neviděli opravovou barvu našich oken. Asi brzo na ten mobil fakt už šlápnu. Takže pro předstvavu si musíte počkat, až bude krásně vymetená modrá obloha – teď zrovna, když to píšu, tak je. A pak budete vědít, jakou barvu má naše pec. Co není pecí, protože je to správně kachlový sporák. A já se moooocinky moc těšim, až v něm prvně upeču kuře. A bochté! A uvařim tam vývar, a udělám guláš!!

Enemže to si musim trošánek počkat. Jak fšicí z fotek můžete vidět, prostor, kde se pec nachází, prochází v současnosti velmi hrubou přestavbou. A tak, aby nedošel náš poklad úhony, tak ho o tomto víkendu Brtnik schová do domekču z OSB desek a k slavnostnímu zahájení provozu dojde za cca půl až třičtvrtě roku. Podle toho, jak vše půjde. Tak prosím, držte palce, ať to jde hladce, nemožu se dočkat.

Když pánové odjížděli, dostál Mouses tomu, před čím jsem je varovala. Podařilo se nám sice zabránit mu v tom, aby nastoupil, ale……. přišla pomsta za Sudety a to smrádě se ubytovalo pod podvozkem, kde hodlal dělat STK. A pak laškovně vyjukával zpod předního kola. Tu na jedný straně, tu na druhý. Vypadalo to, že pánové neodjedou. Ale aspoň se jim postaral o zábavu, páč já tam kolem auta tajtrdlíkovala asi dvě hodiny, abych ho dostala ven. Podařilo se ho ulovit na čepici a chlapi konečně mohli vyrazit na tu dlouhou cestu domů. Jsem jim oběma vděčná, že se k nám vydali, protože od nich to opravdu  není kousek. A jsem ráda, že jsou z těch, co dodrží to, co slíbí, dneska se to zasejc tak moc nenosí. Takže, až budete někdo mít v plánu stavět kachláky, nebo krb, zkuste oslovit firmu M-Krby, pana Machovského. Je to poctivej řemeslník umělec, co svojí práci neošidí.  Dennyky – díky moc, žes to tak pěkně zařídila, si nejhodnější 🙂 . A až zase přijedete, udělá Ti Brtnik ty kapůča asi rovnou tři 😀 .

A když už jsem v tom oznamování novinek – můžu taky slavnostně oznámit, že dorazila klika, kterou jsme koupili na zkoušku. Já věděla od začátku, že to bude supr, bývala bych klidně objednala šécky. Ale Brtnik si nebyl jist. A taky ty kliky jsou dražší takový, takže jsme si to nejdřív ověřili a tetkon už můžeme objednat pro všechny – i ty budoucí – dveře tuhle krásku:

P.S. předem se omlouvám – článek byl tvořen v děsným kalupu, tak … omluvte prostě úplně všechno 😀

 

 

26 komentářů u „Pec nám staví, pec nám staví…

 1. Moc krásný,nádhera,modrou nebeskou si umím představit.Klika supr,ten porcelán mi připomíná starý lustr v kuchyni,a matně si vzpomínám na hodiny s nějakým takovým závažím.Mouses me fakt pobavil.

  1. Je to krása – taková poctivá práce. Mrzí mě, že to nedokážu vyfotit v reálný barvě, že to udělá takovouhle divočinu. Páč je to opravdu krásná nebeská modrá, jemná, něžná, aby nepřebila to, že pec bude dominantou a srdcem celýho toho prostoru.
   Já jsem z tý kliky byla unešená, když jsem ji viděla v nějakým článku někde a pak jsem děsně hledala, zda najdu něco podobnýho. Byla to šichta. A byla i šichta přesvědčit Brtnika, že to je ta pravá klika. Já totiž už po staletí mám po domácnosti různě srdce- třeba z kamene mám na chalupě veliký srdce, na klikách mi vždy visý polštářkový srdíčka, který se dají navíc i provonět bylinkama, dělávám si srdce z proutí a tak. Prostě nenápadný srdíčko je sjednocujícím prvkem celý domácnosti a když jsem to viděla na tý klice, byla jsem rozhodnutá. jsem ráda, že se Brtnik nechal uargumentovat.
   Mouses je motorista a automechanik, furt musí ty auta zkoumat, používat a pobývat v nich 😀

 2. Kachláky fakt překrásné, malý nedostatek – nedá se na nich válet. 🙂 Ale to by musely být asik dvakrát větší, zabrat půl místnosti a také spolykat dřeva a dřeva. Si myslím, nerozumím tomu. Máte doma modrý poklad, blackout je otázkou času, rusák vypne plyn, ale na vás si nepřijdou. Domácí kváskový chleba z pece…. ááách. Ještě na stará kolena dokupte krávu a máselnici. 🙂

  Na Mousese to možná neplatí, ale někdy stačí auto nastartovat a kocour vysmahne sám.
  Fotka kdy se lovečtí psi těsně míjí, oba s plyšákem v hubě a každý důležitě míří na jinou stranu… je srandovní. 🙂

  1. Válení bylo ve hře, ale právě – zabralo by to děsně prostoru a pak…..kdo by se tam válel? Já už se neválela sto let. co jsou ohaři, tak na to dojde málokdy, ale trošánek líto mi to je, to je pravda. Smiřuje mě s tím to, že říkají fšicí, že je tam pak na tom stejně šílený vjédro. budem se tedy válet s ohařema na ohařím gauči. 🙂 Na to se těším moc. Stejně jako právě na ten kváskovej chleba, až se tam začne péct. je počítáno s tím, že začátky asi nebudou nic moc, protože podmínky budou totál jiný, než v jakých s pečením Brtnik začínal (peče on, já na to nemám). Életrická trouba a podnebí v paneláku.Už teď, když to zkoušel v Domečku, to mnohem hůř kynulo – je tam přeci jen v současný době chladněji a jiný klima,takže bude začínat vlastně skorem od začátku – o to víc, že půjde o zcela jiný typ trouby, která se navíc musí zapéct.
   Jo oni tam chodili důležitě sééém a taááám a my se mohli jen kouknout, nesahat 😀

   Jo někdy to stačí, když se nastartuje, ale někdy ne. Včera nám zcela sebevědomě nakráčel při příjezdu domů přímo před auto a prej halt, stát, celní kontrola nebo co 😀

 3. Nooo, tak to je ovšem krááása veliká…. jak kamna tak kliky. My jsme měli “kachle” s bývalým manželem na chalupě v Podkrkonoší – nechávali jsme je tenkrát taky stavět – byl to kamnář z Vrchlabí a udělal to moc hezky. Já ovšem neměla ten sporák – nebylo tam tolik místa a děti chtěly hlavně tu “pec” na které by mohly ležet(navíc v té době byla pořád chalupa plná nějakých kamarádů, tak se mi na kamnech fakt fakt vařit nechtělo) takže jsme měli takového jakože “hybrida” krbová vložka + vyvýšené ležení se schůdky – vše obložené kachlemi a bylo to taky moc hezké..

  1. No mě mrzí, že vám nemůžu ukázat tu skutečnou modrou, protože to je opravdu krása. Zkusím to ještě někdy nějak nafotit, ale obávám se, že ten telefén tu pravou barvu nezachytí.
   Já právě vaření chci, protože jak jsem psala, mám silnou potřebu mít nezávislý možnosti – i z toho důvodu nakonec dojde asi i na soláry. A taky proto, že je to úplně jiný vaření než na sporáku, navíc s tím, že nespotřebovávám další energii, kastrol odstavím na stranu, kde to pěkně pomalu vaří a můžu ho tam nechat, ať se snaží samostatně. Ten vývar a nebo goulage, to má pak jinej rozměr. Jsem tedy dost zvědavá,za jak dlouho se pak s ní sžijeme. Potěšilo mě to, že pokud večer naložíme tvrdým dřevem, bude to topit i ráno, páč to bude nahřatý ty kachle a mělo by to ten spodek – min. prostor starý části domu v pohodě vytopit celý na příjemnou teplotu.

 4. PetraK
  Pravda pravdoucí – vedro tam bylo hrozné, takže jsi o nic nepřišla, dalo se tam prakticky ležet, jenom když se netopilo.. gauč bude určitě lepší.
  Úplně chápu ty důvody – mít baráček na bydlení, k tomu v dnešní situaci, řešila bych to úplně stejně.. Myslím, že se sžijete rychle..
  Ano, ano, kachle topí ještě dlouho…

  1. Tak jsme evidentně dobře udělali. Já tam budu mít vedle něco na sezení – nevím zda lavičku, nebo křesílko nějaký, se uvidí. Já hlavně, když už se chci povalovat, tak s těma čoklema. Páč do postele nechodí, tak potřebuju mít místo, kde se budem válet společně.

 5. Jejdanánku, to je ale krásná záležitost…těším se s vámi až se to bude blížit ke konci, páč ty trámy tam no ňuňuňu
  Mně moc těší, že jsem byla s nima spokojeni, páč víš jak to je, člověk někoho doporučí a někdy příjde zklamání.
  Tak jsem moc ráda, že to vyšlo 🙂
  A taky jsem ráda, za ohaříky, že se jim Bob a Bobajz líbí, že jsou radostný, vypadá to, že Talinka si chtěla půjčit Rumíčkovo králíka, viď?

  a MÁTE KLIKU! Taky moc pjekná 🙂

  1. Ty trámy jsou taky luxusní, až budou začištění, navoskovaný či to s nima bude Brtnik dělat a bude tam opravdový strop, pod ním budu mít u pece hrazdičku na sušení bylinek a pověšení česneku…….. hm…..těším se.

   Jo oba pánové byli moc fajn, jsme domluvený, že se ozveme, až to spustíme, nicméně říkal, že neočekává problémy. A kdyby jo, tak to pořešíme. Všechno co se dohodlo platilo a to i v rámci času, kdy přijedou – a že jeli z dálky, takže pro mě fajn lidi. I si pan pecař neodpustil si do mě zarejpat, tak jsem mu to hnedle vracela. Legra byla. A jeho syn je moc fajn člobrda taky. Že mu za dovoz králíkůch ještě jednou moc díky. klika fakt boží, jsem ráda, že se Brtnik nechal přesvědčit.

   jojojo,Tali má vždycky tendenci zabavovat. Takže máme ten povel – !Není tvoje, vypadni” 😀

   1. No přesně bylinky na trámech to je top. To mi připomnělo, jak se Petrovi rodiče nastěhovali do baráčku, babí bydlela v přízemí, měla tam stará bílá kamna v kuchyni a krásné trám y a já jí říkám, jééé si pověste na ty trámy bylinky, to bude super! A ona na to, přece nejsem žádná stará bába, že si tady budu věšet bylinky…no bylo jí tehdy přes 70 let :-DD
    A vosk je na dřevo nejlepší, to používal můj šéfík v Chilis. Prostě není to sráč jako lak, dejchá to, vypadá to přirozeně a je to eko. Vosky jsou drahý jak sviň, ale stojí to za to.

    edit – resp. při mojí výšce ne bylinky na trámech, to bych musela mít obří štafle, ale na takový tý hrazdičce, co je u pece, nebo u kamen, jako to máme na chalupě.

    1. 😀 joooo bylinky na trámech – tak ty jsou pro mě důležitý. Levandule, ta tam musí viset furt, a pak prostě když člověk bylinky suší a taky aby je měl při ruce, že jo. Takže jo, já sem stará bába, věšim bylinky 😀
     Jojo, dveře jsou voskovaný taky, podlahy taky budou, všechno co je dřevěný se u nás voskuje.

 6. Krasna pec, a klika taky samozrejme. Babicka kdysi mela kamnovej sporak a vono to chce trochu cvik, na vareni a na peceni zvlaste, bo proste se tam neda uhlidat teplota jako u normalniho sporaku. Ale muzes si delat caletky primo na plotne jak nam to delala babicka jako detem.
  S tema kachlema nevim, mam kachlovy kamna a ze by vydrzely teply od vecera do rana, tak to fakt ne, tak ty 3-4 hodky, pak uz jsou jen vlazny. Ale mozna to bude jiny, kdyz je jich vetsi plocha a jeste maji dole beton, ktery se taky vyhreje.
  Budete davat neco kolem na podlahu nebo budete mit v kuchni jen dlazbu?
  Jj, takovyhle nejaky sporak, jeden takovy obyc, ale peknej, vzdycky okukuju u nas v krame, ale je mi proste lito vyhodit ty kamna a solary, s baterkou na nezavisly okruh, to je sen, kterej si hodlam poridit az vyhraju ve sportce. 😀

  1. Já už jsem prošla malým školením na tom starým sporáčku. Podle mě u toho člověk musí být třošku víc, než se to dostane do fáze – odstavím to na menší teplotu, kde se to dovaří. Nu však se to vychytá.
   Já se cokoliv na plotně bojím dělat, abych ji nezničila 🙁
   Ony jsou tyhle kamna asi i něčím jiným vyfutrovaný, než normoš kamna? Taky je tam podle mě jiná soustava toho, kudy to teplo vede a tak.
   Kolem dáme dlažbu – aby se podlaha při topení nezničila a pak bude dál dřevěná podlaha.
   Já soláry nejdřív chtěla – právě pro tu samostatnost, pak se mi tam ale moc nelíbil ten aspekt, že se to zatím nedá moc ekologicky zlikvidovat, ale je pravda, že za ty roky, než to odejde, se už zase věci posunou dál. A když začla pandemiie, vrátila jsem se k tý myšlence, no a válka rozhodla totálně. Jasně, nebude to žádná hitparáda, co člověk do baterky nasyslí, páč to by musel mít nějakou obří, ale něco mít k dispozici bude.

   1. Jo, je to mozny, ze je to jiny, kamna jsou proste jen kovova kostra a na tom jsou naveseny ty kachle a navic jsou taky mnohem mensi. Tak ty solary by mely vydrzet min 20 let, to buhvi co bude. Ty baterky dneska prej uz na par dni vydrzi dodavat a kdyz se prisetri, i vic.

    1. No tak tohle je jiný systém, je to i vyfurtrovaný a tak. A taky větší takový, to je pravda.Já si to s těma solárama právě taky říkala, takže to už se pak zase věci technicky posunou a člověk prostě bude mít aspoň něco, kdyby byl průšvih nějakej blekautí nebo tak. To čerpadlo to neutáhne, ale na nějakej provoz by to prostě bylo. Topilo by se v peci, tam by se i vařilo a tak, a svítilo by se právě na ty soláry. takže jo, jdu do nich, jen se teda bojím, aby to na tý střeše nezačlo třeba hořet. už se to i stalo.

 7. Parádní kamna, krásně si ten domov budujete, pěkně se o tom čte, pěkně se na to dívá, těším se na fotky až bude kuchyň komplet.

  1. Moc děkujeme, já si říkám, ešivá to nejni otravný tyhle stavební zprávy , zas na druhou stranu si říkám, že to trošku oživí tu ohařinu a je to takový stavební deník a třeba i inšpirace pro ostatní. Moc se těším, až se zase posuneme směrem k lidskýmu bydlení, až se to tady bude chýlit ke konci. Linka už s velkým předstihem je nejen vybraná, ale i objednaná. Trošku nás zaskočil termit- myslela jsem, že jak nic nikde není……….. bude to trvat. prtky, přivezou to …….už v sobotu 😮 , tuhle sobotu. Nevíme, kam to složíme 😀

  1. Jo, myslím, že to tam bude moc hezký a útulný (to je pro mě zásadní, nepotřebuju mít věci moderní, in atd. důležitý je pro mě útulný domov, kde je opravdu teplo domova a celý to dýchá. Přiznám se, že moderní zařízení je pro mě moc sterilní takový. Pochopitelně, každý má jiný vkus o tom žádná, to jen, co je pro mě důležitý.

 8. “Jee, ty mas mudlacka.” – Rumicek je uplne stejnej zuzlon jak Troldik 🙂 Krasny darecky knedlikovaty dostali. 🙂
  A pec a klika – ach, aaaaaaach, aaaaaaaaaach, to nema chybu. Z vas pecivalove nikdy nebudou, ovsem tohle je epesni zalezitost oboji. Smysl pro funkcnost i detail, obdivuju vas (obeho se mi nedostava), vy budete mit taaak vymazlenej domecek. Nadhera!

  1. A já jsem si to myslela, že Trololo bude taky mudlátorek. Von tak ty plyšáčky svoje milůůůje. Je děsně ščastliv, když má něco takovýhodle. Musím se snažit je co nejdýl uchránit před zkázonoskou Taliprdovou 😀 .
   My si oba tohle zařizování užíváme, byl to vždycky náš sen a tak jsem ščastná, že se plní. Máma nahoře musí začasto škytat jako ten blásen, protože nám s tím plněním snu výrazně pomohla- resp. nám ho usnadnila. A docela často mě mrzí, že u toho nemůže být. Jako jasně, že to vidí a má z toho radost, ale kdyby tu byla s námi, bylo by to hezčejší, protože by se z toho radovala s náma. Až bude stát kůchňa a jídelna, bude to už jinačí žití, než teď. Nadechnem se do volnýho prostoru. Moc se na to těším, jak tam uvařím to kafe, bude teplo, svítit sluníčko do nových oken, bude to vonět……..

 9. To je ale výjimečná krása! Hned má to “teplo domova” úplně jiný rozměr. :-))

  1. Díky – no a až tam bude aspoň podlaha a okna, to už bude zasejc jinčí pohled. Přijedeš se podívat s Houskou?

   1. Zatím nic neslibuju, když ještě není houska, ale snad by pak nějaký výlet vaším směrem mohl klapnout. :-))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..