2. DÍL AKUTNÍ ZÁNĚT SLINIVKY U PSA

Díky tímto Fifijový, že se s námi podělila o svoje zkušenosti, které sice doufám, nikdy potřebovat nebudeme, ale kdyby ano, tak je kde čerpat informace:

V prvním dílu jsem popisovala, jaké byly u Troldy příznaky akutní pankreatitidy a co se odehrálo na veterině. Skončila jsem ve chvíli, kdy byl po 3 dnech hospitalizace Troldík konečně večer doma a v noci se mi ho podařilo mírně rozkrmit.

První noc byla náročná. Nechtělo se mu, nebo spíše nemohl spát. Pochodoval, chvilku si klimbnul a zase vyskočil a pochodové cvičení. Bolestí to tentokrát nebylo, prášky na bolest na bázi opiátů měl předepsané ještě na několik dní. Zato stres z hospitalizace opadával velmi pomalu, pruhatá nervová soustava byla přehlcena. K ránu přece jenom usnul a od té chvíle se začal klidnit a zlepšovat. Jak byl předtím závislák, nyní se z něj stal doslova „suchý zip“. Neustálá kontrola, kde má paničku, co chvíli příchod, položení tlapky na nárt, opření se bokem, neustálé ujišťování se, že jsem s ním. A to i během dalších nocí, kdy mě často vzbudilo razítko od studeného čumce do obličeje, oblíznutí ruky, nohy, šlápnutí na břicho.

Následujících pár dnů bylo ve znamení pozorování Troldy, čekání na první bobek, opatrného rozkrmování, hlídání náznaku zvracení, podávání tuny léků… Za dva týdny jsme pak měli kontrolní odběr krve. Ano, píši v mateřském plurálu, jak to nesnáším, sem to patří. 🙂 Při čekání na výsledky jsem měla čas si popovídat s pány doktory. Jsou informace, které se člověk radši dozví až s odstupem času. Například, že sono se po příjmu a krevních výsledcích dělalo kvůli případnému nádoru v břiše a nekróze, jestli má vůbec smysl zahájit léčbu. Že oné dubnové sobotní noci si nebyli vůbec jistí, zda se jim Troldu podaří stabilizovat, zda to Pruhy zvládnou. Rozvrat organismu, téměř šokový stav, neustávající krvavý průjem (zvracení se podařilo zastavit), špatné hodnoty všeho. Doslova ho vytáhli hrobníkovi z lopaty. Kontrolní výsledky krve po 14 dnech ale dopadly skvěle, vše bylo v normálu. Hlavně pankreatická lipáza, jejíž standardní hodnoty jsou kolem 1650 jednotek (nevím, v čem to měří). Při sobotním příjmu měl prý Trolda naměřeno přes 8000 jednotek, takže téměř 5x více, velmi vážný, život ohrožující stav. Troldík byl pochválen, jak skvěle vypadá a v ordinaci jsme se po kontrole rozloučili s přáním pevného zdraví a že se nechceme dlouho vidět.

Spadl mi kámen ze srdce a s Troldou jsme se vydali na dlouhou cestu úplné rekonvalescence. Ta spočívá v podstatě jen v dietě. Překvapující fakt, ale v případě akutního zánětu slinivky není nutná po vyléčení jakákoliv medikace. Odlišná věc je chronický zánět slinivky. Nicméně, hurá, Trolda nemusel už brát žádné prášky. Měsíc po hospitalizaci byl hlavně na veterinární dietě Royal Canin Gastrointestinal Low Fat – konzervy a granule. Do toho 1x denně doporučená vařená strava – kuřecí, krůtí prso bez kůže nebo libové maso z králíka, rozvařená rýže nebo brambory a vše rozšmelcované na kaši. Strava co nejméně tučná, která minimálně zatíží trávení a krmení po malých dávkách (v tu dobu 5-6x denně). Když Troldík prospíval, bylo možné začít postupně přecházet na jiné granule (speciální vet dieta by se neměla krmit víc než dva měsíce) a rozšířit sortiment vařené stravy.

„Postupně“ bylo pro nás zaklínadlo, protože každá změna musí jít po opravdu malinkých krůčcích, minimální doba na změnu je týden. Takže sehnat alternativu k veterinárním granulím s jedním druhem dietního masa (kuře, krůta, králík, bílá ryba), tukem kolem 10 % a proteiny kolem 20 %. Povedlo se, rybí Marp Senior Light kritéria splňoval, takže jsem začala míchat vet dietu s Marpem.

Asi měsíc a půl po příjmu na veterinu byl Troldík převeden jen na Marp. Do toho rozšířený jídelníček vařené stravy jednou denně k večeři dle MVDr. Štourače. Takže 50 % nízkotučného masa, kromě výše zmíněných druhů libového jsem postupně zavedla také najemno nakrájené hovězí srdce, ledvinky, plíce, došlo už i na obrání masa z krůtího a kuřecího stehna. K tomu 25 % vařené zeleniny s nízkým glykemickým indexem – brokolice, cuketa, květák, dýně, někdy mrkev. Zbylých 25 % příloha – batáty, brambory, rýže, ovesné vločky. Občas jako bonus do toho vařené vajíčko (jen bílek), nízkotučný Cottage, nízkotučný tvaroh, jogurt, nízkotučné podmáslí, kefír. Celá večeře samozřejmě vařená a důkladně rozmačkaná, občas přidám klasický Roboran. Rozhodující je produkt posléze vytlačený Troldíkem a troufám si říci, že mu tato strava (granule a jednou denně vařená večeře) jde k duhu a hovna má ukázková.

Nyní, více než tři měsíce po akutním zánětu slinivky (psáno v půlce července 2021), je krmen 4-5x denně. Nově mu přibyly Marp grancle s krůtou, také low fat, které zvolna zařazuji do rybího Marpu. Vařená večeře je rituál, na který se Trolda těší snad víc než na večeři dříve syrovou. Ale těší se i na krmení kvalitními granulemi, vlhčené je slupne jak malinu. Vařenou stravu i typ granulí jsem samozřejmě konzultovala s ošetřujícími veterináři. Je jasné, že Trolda bude doživotně na dietě. Pestré vařené a vhodné granulové. Syrovému masu, kostem, kuřecím skeletům musel Troldík říct pápá. Je to nezvyk, ale nehodlám riskovat. Růžici rotvajleří se jídelníček nezměnil, takže občas ona závidí jemu vařenou večeři a on větří její syrovou. Pamlsky, tak ty vořech může jen občas a opět nízkotučné. Kousíček sušených plic, sušených mořských rybiček, výjimečně ždibík piškotu, pidipatičku tvrdého chleba. S odřezky masa při vaření, špetkou másla apod. se musel rozloučit, ale kousek jablíčka bez slupky povolen má.

Co se jeho kondice týká, je zřejmé, že prodělaný zánět se odrazil v jeho fyzičce a není divu, někde se to ukázat muselo. Nezhubnul, vypadá stále parádně, ale rychleji se unaví, navíc jsem musela vysadit na nějakou dobu podávání kloubní výživy na jeho dysplastické nožičky. Sám si na sebe dává víc pozor, méně se přetahuje s Růženou, nerad ji do sebe nechává „nabourávat“. Po hospitalizaci mu ještě více zešedivěl jeho už tak šedivý sosák a vrátily se mu částečně jeho bubáci ze silného větru. Naštěstí Alavis Calming tyto bubáky drží v přijatelném odstupu.

Logická otázka, která každého napadne. Jak k akutnímu zánětu slinivky Trolda přišel? Co se stalo? Z čeho to měl? Prvním předpokladem veterinářů byla chyba v krmení, tedy podání nějaké extrémně tučné flákoty, velká dietní chyba, případně otrava. Obojí jsem zarytě odmítala, protože žrádlo měl Trolda stejné jako Růžice (kuřecí mleté od Falca a zelenina, kefír), navíc v okolí se hlodavci netráví. Možné vysvětlení se mi naskytlo víc než týden poté, co byly Pruhy po hospitalizaci doma. V noci jsme obcházeli zahradu před spaním a on se na něco v trávě vrhnul. Zařvala jsem tak, že se se sousedi asi probudili, ale, ALE – sakra, kus nějaký tučný, smradlavý kůže málem sežral? Jak prosté, milý Watsone. Za naším plotem je kompost. Nekupí se tam jen rostlinný odpad, končí tam i pečené zbytky, kosti, kůže, nevím, co tam ještě kdo hází. V noci se courají svobodomyslné vesnické kočky, které tyto mňamky skousnou a peláší s nimi do bezpečí, často přes naši zahradu. Kočku jsme vystrašili naším příchodem, pustila kořist a prchla, Trolda ten hnus tenkrát sežral. To je jediná logická odpověď. Vlastně jsem už vloni nebo kdy řešila, že se na zahradě po noci povalovaly zbytky z pečeného kuřete… V našem případě snad záhada a příčina vyřešena.

Kromě nadměrného požití množství tuku/bílkovin je jako příčina akutního zánětu slinivky u psů uváděna náhlá změna krmení (z nízkoenergetického žrádla nebo hladovění skok na něco extra nabušeného ve velkém množství), trauma/úraz dutiny břišní, užívání některých léků a nádor. Vlastní příčina se často vůbec nezjistí.

Jak vůbec poznáte, že má pes akutní pankreatitidu? Blbě. Až si něčeho všimnete, někdy může být už pozdě:

„Klinické příznaky jsou nespecifické. Obvykle se vyskytuje anorexie, zvracení, průjem a abdominální bolest. Může být doprovázena horečkou, zrychleným dýcháním a následným šokem.“ http://cz.laboklin.info/wp-content/uploads/lab_akt_1405.pdf

„Klinické příznaky při akutní pankreatitidě jsou velmi různé, od mírných až po šokový stav organizmu, může dojít k mnohočetným orgánovým selháním až k exitu. Charakteristickým klinickým příznakem je náhlý nástup změn – tzv. akutní břicho. Mezi nejčastější klinické příznaky patří: 1. apatie, anorexie, vomitus, dehydratace 2. průjem (někdy s příměsí krve) nebo naopak obstipace 3. febrílie 4. bolestivost při palpaci v epigastru 5. meteorismus 6. stáze střevní peristaltiky 7. zaujímání abnormálního postoje 8. v některých případech ikterus, v těžkých případech šok, selhání ledvin.“ http://www.veterina-info.cz/odborne-clanky/onemocneni-pankreatu-u-psu–akutni-pankreatitida-194.html

Líbí se mi tenhle krátký dotazník v úvodu: http://dogaware.com/articles/wdjpancreatitis.html

Co uděláte, když váš pes několikrát zvracel, nechce žrát, chodí nahrbený nebo leží v koutě a nechce vstát:

a) Zkusíte ho rozežrat přidáním trošky sádla do běžného žrádla nebo mu nabídnete šunčičku.

b) Počkáte den až dva, jestli se mu neudělá lépe.

c) Ihned psa vezmete k veterináři.

Jasně, C) je správně a rychlý odjezd na veterinu nejspíš zachránil Troldovi život. Nečekat předem na parkovišti, přijet o dvě hodiny později, bylo by vymalováno. Proto prosím, nepodceňujte psí zvracení. Jasně, není blití jako blití, když si pes jednou hodí šavli, nic se neděje, stává se to. Když ale zvrací víckrát během pár hodin, objeví se silná bolestivost břicha, pes dle nátury může pochodovat bolestí, mlaskat, slintat, zkrátka velký diskomfort, nebo se naopak svalí někam do rohu, neváhejte a jeďte. Radši být za hysterku a nic nepodcenit. Protože nástup téhle hnusoty je opravdu velmi rychlý, připodobnila bych to asi k uzavřené pyometře nebo torzi žaludku. Jeden den zdravý pes a druhý den bojujete o jeho život.

Co to vlastně je akutní pankreatitida? Když to řeknu laicky, jinak to ani neumím, trávicí enzymy slinivky se aktivují předčasně uvnitř pankreatu a začnou ji „žrát“, trávit zevnitř a tím poškozovat ji i okolní tkáně. Místo aby se enzymy aktivovaly až tam, kde mají, tedy ve střevě. Extrémně to bolí a šířící se akutní stav může těžce poškodit okolní orgány. Někdy i nevratně, sama slinivka se po takovém „velkém badabadabum“ musí vzpamatovat a trávicí soustava nastartovat. Proto je nezbytná hospitalizace na veterině, kde jsou podávány intravenózně léky proti bolesti, tekutiny k hydrataci, lékaři se snaží obnovit elektrolytickou a acidobazickou rovnováhu v organismu, pes je hlídán a monitorován. Tohle doma nezvládnete. Zároveň je ale důležité, aby pes začal zhruba po 48 hodinách sám žrát a pít, jinak může dojít ke zvýšené propustnosti střeva, atrofii trávicích buněk v tenkém střevě a sepsi (otravě krve). Kvůli tomu mi veterináři kladli na srdce, že Trolda musí po propuštění z hospitalizace sám začít přijímat potravu.

To je zase román, viďte. Musela jsem se z toho vypsat, byť zpětně. Pevně doufám a věřím, že Troldítko si vybral vše špatné a dietní režim mu poskytne ještě řadu let po mém a Růžicovém boku. Oběma by nám nesmírně chyběl. Když odmyslím finanční náročnost 3denní hospitalizace, léčbu a dietu, takovou šílenou bolest nesmí zažít žádný tvor.

Buďte ve střehu a nepodceňujte zvracení psa. I když jste žádnou chybu v krmení neudělali, může mít zvíře akutní zánět slinivky. (Možná měl Trolda trávení nějak citlivější už delší dobu, v prvním dílu jsem zmiňovala jeho gastritidy. Kdo ví. Třeba měl mírný chronický zánět slinivky celý život, nijak ho to ale neomezovalo. Než to vygradovalo. Nebo neměl. Kdo ví. Já vím jen jedno, teď už žádné experimenty a jedeme si na jistotu.) Kdo by měl pejska s chronickým zánětem slinivky, doporučuji pročíst nebo hodit do překladače tento článek. I když je staršího data, dle mě jde o výborný zdroj informací k low fat, nízkotučné dietě: http://dogaware.com/articles/wdjlowfatdiets.html

Hlavně nesmím zapomenout poděkovat klinice HK Vet, která mi Vořecha pruhatého zachránila. Děkuji z celého srdce všem tam – ošetřovatelkám, pánům a paním veterinářkám. Skvělá práce!

Milí příznivci Zrzavců,

buďte zdrávi vy i vaši psi,

pac a blemc Fifi 🙂

 

Já jsem všechny ty fotky, co mi poslala k článku Fifijová, původně co něj  chtěla dát postupně a jednotlivě, ale neudělám to, dám je do galerie, a navíc jako první dám znovu Troldofotku z doby těsně po tý hrůze. Abyste viděli, jakej von je dneska výrazně jinej hošíček. Takhle pěkně ho Fifijová a páni dochtoři vyléčili:

 

Edit – odkaz na díl první

AKUTNÍ PANKREATITIDA neboli akutní zánět slinivky u psa – 1 díl

8 komentářů u „2. DÍL AKUTNÍ ZÁNĚT SLINIVKY U PSA

 1. Užitečné info. Zpětně přemýšlím, jestli to u Korinky nebyl tenhle problém. Teď už je to jedno, nemá cenu se tím trápit, ale příznaky byly podobné.

 2. Frau Esusova druhej dil dobre nacasovala. Dneska to jsou 4 mesice od tyhle hnusoty. Jedny se zbavil a druhou si poridil, aneb kdo nechrchla, neni pes. 🙂

  Kimi
  Me prekvapilo, jak to postupovalo hrozne rychle. S Korinkou je mi to lito – nejaka dietni chyba se stala nebo samo od sebe?

  1. Byla úplně normál, pak jeden večer zvracela krev, druhý den veterina, injekce. Ona ale jakoby ztratila chuť žít, nechtěla jíst, ani kuřecí vývar, injekce nezabíraly, celé to trvalo pět dní. Nakonec jsem se obrátila na Zvířecí krematorium Praha. Přijel veterinář s asistentkou. Kora by normálně na chlapa vyjela, ale tohoto si šla očichat, pak si zase lehla a jakoby nastavila tlapku pro injekci. Drvet ji prohlédl a usoudil na celkový kolaps. Dostala sedaci, pak konečnou injekci a když přestala dýchat, odvezli ji. Dostala jsem video z kremace a mám urničku s popelem. Stalo se loni v říjnu, bylo jí deset a půl. Věk na ní téměř nebyl znát, myslela jsem, že pár let se mnou ještě vydrží.

  1. Aaaano ano paní administrátorka má pravdu, jdu to napravit a zároveň ale hodím druhý díl do fóra Veterina. Ať se to prostě vždycky najde.

   Díky čajdo.

 3. Cajdo
  Esusova prvni dil hodila do diskuze do Veteriny, tak asi spis tam?

  Kimi
  “Věk na ní téměř nebyl znát, myslela jsem, že pár let se mnou ještě vydrží.”
  Achjo… 🙁

 4. Děkuji moc za tento článek. Právě jsme zánětem slinivky prošli a stále jsem se k němu v době akutní léčby vracela a čerpala inspiraci, hlavně v krmení. S léčbou stále pokračujeme a doufáme, že se stav bude už jen zlepšovat :o).

  1. Alex, až jsem si zaslzela. Budou to 4 měsíce, co Troldítko už není, uspán byl kvůli úplně jiný věci než slinivce. Moc držím pacientovi psímu palce, ať se oklepe a je vše v pořádku. Takovýhle feedback článku člověka potěší, že mělo smysl sepisovat ošklivé zážitky a zkušenosti. Co bylo příčinou zánětu u vás?
   A jen podotek, až se vše srovná, nechte za nějaký čas, za pár měsíců, udělat rozbor moči a krve ohledně ledvin. U Troldíka po akutní slinivce došlo za půl roku k chronickému selhávání ledvin – čím dříve se to podchytí, tím lépe. Nemusí to vůbec být váš případ, nicméně pro jistotu… Pac a blemc, držte se! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..