Malinkatá odměna

Taková nenápadná  a pernatá 🙂

Za naši snahu, krmit v zimě ptactvo nejen na zahradě, kdy ptáci ve vesnici a okolí mají od lidí nasypáno v krmítkách na každý zahradě. Ale hlavně v lesích a remízcích. 

Jak jsem tu už několikrát psala, pořídila jsem pár takových velmi nenápadných “věšáků” na lojový koule. Je to zcela jednoduchá spirála z pevnýho drátu, kam se narvou dvě lojofky a pěkně se to pověsí na větev. Kde to pro lidský oko ani není snadno k nalezení. To jen já vím, kde to visí. Ale ptáčci si to najdou snadno. Věšáky mi umožňujou kupovat lojovky bez sítěk ve velký bedně. Nemám ráda síťky, protože je to zase další umělá hmota. Která navíc, pokud to nepřipevníte opravdu dobře, může vzít díky větru z větve kramle a vy ji pak musíte hledat. A nemám síťky ráda ani proto, že je pak často lidi nechají viset tam, kam je dali a neseberou to. 

To já svoje věšáčky seberu, až bude jaro v plným proudu a ptáčci budou mít dostatek potravy jinde. Prozatím plním poctivě. Já i Brtnik. Tomu jsem taky dvě pořídila a on se o ně pilně stará na svojí trase, která vede lesem pod kostelíčkem. A tam u jednoho z nich na nás čekala v pátek po dovolený ona zmiňovaná malilinkatá odměna. 

Malilinkatá byla pouze svým rozměrem. Tato svým “obsahem” byla naopak olbřímí. Protože, když jsme ke krmítku docházeli, zaregistrovala jsem tam nějaký rušno. Ubrali jsme na pohybu a já zjistila, že u krmítka rajtuje nějakej malinkatej ptáček. Při bližším zkoumání jsem zjistila, že to je mlynařík dlouhoocasý. Cooooož je děsně roztomilej ptáček – někde jsem četla trefný přirovnání, že vypadá jako malej péřovej míček 😀 a já doporučuju, abyste si jeho obrázek vyhledali (dala bych sem nějaký odkaz, ale v dnešní době se bojím, aby se pak někdo nezlobil) . Je to fakt prtě, děsně živý a roztomilý. Takovej Cipísek je to. A tenhle byl navíc děsně neohroženej.

Řádil ve větvích jako ten blásen a naše přítomnost mu byla zcela ukradená. Nechal nás dojít neskutečně blízko a nevyplašili ho ani ohaři a dokonce………….ani Mouses, kterej s námi chodí courat tak nějak už zcela samozřejmě. Bylo to skvělý, stát tam u keře a mít ho jako na dlani. Nebyl tam sám, tihle ptáčci v zimě tvoří společenství, které jim zimu pomáhá přežít, ale tuten jediný se nežinýroval a nijak jsme ho neštrézovali. Snažili jsme se být aspoň trošku nenápadný, ale člověk úplně viděl, jak naši snahu odmávnul svým pidikřidýlkem a skoro slyšel, jak říká: “V poho, mi tady vůbec nevadíte, mám jinčí věci na starosti”. Ještě chvíli jsme ho tam pozorovali a já jen jedním okem sledovala Mousese, aby nevymyslel nějakou bejkárnu. Ale taky v poho 🙂

Ještě chvíli jsme ho tam pozorovali a pak jsme se tiše /asi taky zbytečný 😀 / vytratili do pryč. V půlce cesty lesem, začal Mouses mrrrňoukat a jako vždycky se nám nepodařilo rozklíčovat, co nám tím sděluje. Když jsme ho vzali, že ho poponesem, začal se po chvíli rozčilovat, že půjde po svých, aby za chvíli zase mrrňoukal. U mě, která jsem ho chovala, aby to měl pohodlný a ještě mu k tomu pobrukovala, teda mrrrňoukal až za delší dobu. U Brtnika, kterej ho nosí jak aktovku, začal protestovat v podstatě hned. Možná jsme šli na něj moc rychle, mě napadlo. Ne že by nám nestačil, ale přišlo mi pak, že se chce kochat. Tu si přičichnout, kdo tady šel, tu si přivonět, sem tam něco označkovat tím, že se otře hlavičkou…. zkrátka si to užít. Tak jsem aspoň já zvolnila tempo a vždycky na něj počkala.  Došli jsme na konec lesa a spustili se pastvinama na pěšinu vedoucí na louky. Tady už se nemrrrňoukalo. Jen tak jsme si šli a Mouses nám rozšafně dělal doprovod, stejně jako Rumíček. Tali si tak jako poletovala koukolem, ale přivolatelná byla hezky. 

Došli jsme obloukem před vesnici a já si tam v úvozu chvíli s ohaříkama blbla. Házela jsem jim dobrůtky do strmý stráně podél cesty, což oba oblibujou. Co naopak kdo neoblibuje, to je čapnutí pod paží a nošení se jako aktovka, což Brtnik učinil s Mousesem, aby ho uchránil před nebezpečím na silnici, kterou nutně musíme přejít, když se vracíme. Mousese teda uchránil, ale svoje ruce ne 😀 . To je ten nevděk, co vládne světem. Ale jak se ukázalo, ptáčci vděčný za zimní krmení být umí, jak nám naopak předvedl malinkatej péřovej míček jménem Mlynařík dlouhoocasý 🙂

 

20 komentářů u „Malinkatá odměna

 1. Mlynaříci! My jim říkáme kulička s ocáskem, nebo lízátko, letos k nám taky lítali, poprvý. Léta jsme měli krmítko – misku na okně, a pod oknem na šeřících lojový koule, případně v plotě propletený celý slunečnice. Letos jsme přidali do šeříků závěsný krmítko a taky krmítko na koule bez sítěk, a začali k nám lítat mlynaříci, vypadá to na dva páry. Jsou opravdu pěkně odrzlý, máme vedle šeříku dvířka do sklepa a klidně tam můžeme chodit, jim to je fuk. Jen teda na okno nikdy na krmítko nepřilítli, potřebují šmejdit v křoví.

  1. Kulička s ocáskem 😀 😀 😀 Oni jsou boží. Jednou jsem je viděla ve velkém hejnu, to bylo! Netušila jsem ale, že jsou to takovýhle odvážlivci – přesně jak píšeš . Jako ptáček čistě přírodní, žádnej měšťák, bych očekávala, že bude plašan. A vono né, von je to slušnej řízek 😀 . A moc rozkošnej.
   Mirko, kde kupouješ gule bez sítěk? Kdybys měla lepší zdroj než já – kupovala jsem tady
   https://www.akva-exo.cz/search.php?searchtext=1%09Lojov%C3%A9+koule+bez+s%C3%AD%C5%A5ky+Nature+50x90g+kbel%C3%ADk&x=0&y=0

   1. Koupila jsem kýbl v Zelený domácnosti i s tím krmítkem, zatím nám nedošel, i když musím říct, že ptícám teda hodně chutnají, měli jsme ještě zbytek těch v síťkách a 2 síťky nám visí na šeříku už pěkně dlouho a ptáci na to teď kašlou, chodí na bezsíťkový. A velký hit byl taky nějaký sušený červíci (proteiny 🙂 ) zalitý v půlce kokosu, na to se stála fronta.

    1. Tak sušený červíky si prej můžu narvat do trenek – přesně jak mi v diskuzi před časem psala Maya – zahradní smradi rozcapený to nejedli :D, odnesla jsem to do lesa a ještě někde nahoře na půdě mám půl pytlíku.

     A koukám, že buď jsem blbě koukala a nebo mají až teď v zelený domácnosti tak veliký výhodný balení? Těch 150 kusů? Možná jsem spíš blbě koukala, tak příště vezmu tam.

     1. Já je tam brala myslím někdy před vánocema s tím krmítkem, chtěli jsme mít na zahradě krmítko se zásobníkem, aby opeřenci nestrádali, když odjedeme na svátky pryč. No, jenže oni to jsou stejně schopný vyžrat za 2 dny, a navíc na okno a na krmítko chodí úplně jiný zákazníci, třeba dlask si na krmítko nevleze, a zvonci apod. se taky radši perou na okně, kam se jich naráz vejde víc. Stehlíkům je to jedno, ti jsou všude, ale sýkory už teď na okno moc nechodí.

 2. Toho ptaka vůbec neznam, jsem si ho musela vyguglit a hezky je. U nas na krmitku urcite nikdy nebyl. Lojovy koule kupuju uz leta na zoohitu a letos poprvy je ptaci nechteli moc zrat. Tak asi zmenili dodavatele nebo nevim.

  1. Viď, že je rozkošnej ?:-)

   Na ZOOHITU mají velký balení? A bez sítěk? Jsem to tam neviděla. Mně vydrží dvě koule v krmítku tak na týden. Já mám dvě krmítka, Brtnik má dvě krmítka (trooošku jsem ho přinutila 😀 😀 ) , takže spotřebu gulí máme jak v Sarajevu 😀

   1. Mivaji na podzim bez sitek bud x kouli v krabici nebo 6 kouli na tacku a pak tam mivaji obr koule, ktery jsou asi tak 3x vetsi nez normalni. A pak plneny kokosy, to taky ptaci milujou. Nikdy s tim nebyl problem, letos jsem koupila zas ty v krabici a ptaci to nechteli, sezrali to vzdycky az jako posledni, kdyz uz nic jineho nebylo. Na koule mam od nich taky takovej plastovej valec, kam se tech kouli vejde nekolik.

 3. Mirka
  třeba dlask si na krmítko nevleze, a zvonci apod.

  u nás na chalupě dlask i zvonci na krmítko chodí, enemže to je asi proto, že na okně nemáme ničehož. Máme dvě krmítka a pak takovej věšák na ty lojofky.
  Hrozně ráda koukám, jak se to tam sejde, střídá. Na krmítko nám tam chodí i sojka, a Kikča- strakapoud.
  Fčéra zrovna jsme u kávičky v Domečku meldovali s Brtnikem nad tím, že to tady zatím není moc druhově různorodý a ptáčkama zabydlený ta zahrada, jak tam roky nic nebylo. A fakt zrovna v ten moment, kdy jsme to dořekli tak čučim z vokna – furt čučim z vokna a monitoruju ptactvo -a ……….vijolá! I tady přišla sojka. Zatím tam je výčet teda chudší – sýkorky, vrabčáci, kos, 2x jsem zahlídla brhlíka, Kikina, dvě hrdličky, dva hřivnáči, 2x červenku jsme viděli. A to je myslím zatím všechno a teď teda ta sojka. tak snad se tam naučí. Brtnik tuhle při procházce viděl i králíčka! Jako ptáčka králíčka 🙂

 4. Mlynaříka jsem naživo neviděla, ale ! rozpůlila jsem kokos, poranila si prst, vyvrtala do něj dírku a uštípla kus linky, protáhla kokosem provázek, dovnitř natlačila směs přepuštěného másla (ghí) s vyloupanou slunečnicí, pověsila z venku na okenní síť a přilítli první malí hladoví strávníci a já doplňovala a doplňovala. Na konci zimy, přísahám, vypadaly některé sýkorky nemlich jako ti vygůglení mlynaříci. Kulička – z jedné strany zobák z druhé ocásek. Zvláštní, brhlíci si narozdíl od sýkor tajli udrželi.

  🙂 ” U Brtnika, kterej ho nosí jak aktovku, začal protestovat….” sviňa malá svinutá se ohrazuje drápama, koukám. Protestant. 🙂 Holt persóna.
  Ach, chudák Texík, co já se ho natrápila, ale nikdy neřek ani slovo a držel jak hluchej dveře při všech hrátkách. Trochu pindal když jsem ho zvedala za zadní a dělal trakař, ale nakonec stejně přišel, že chce eště. Měl v sobě něco z ragdolla, obliboval příšerné pozice a vydržel dlouhé minuty viset přehozený přes škrabadlo, přední packy a půl těla v luftě.

 5. Kuskus je první na světě, co vykrmila sýkorky jak husy 😀 😀 . Tys způsobila celookresní obezitu ptactva!
  Von brhlik, kdyby měl taky bachor, tak jak von často šplhá hlavou dolů, tak myslim, že by to nedělalo dobrotu, kdyby mu hlavu zavalil pupek 😀

  No jo, Mouses byl od začátku nezávislej ranař a myslím, že ta kastrace to ještě vyostřila 🙁 . Nejvíc to odnáší sousedka Olina, protože jí má za zlý tu kastraci a taky to, že ho v zimě vždycky večír zalígrovala a von chtěl jít na rajz. Jenže jaksi to by holeček umrznul, jak byly ty mrazy. My tam ještě nebydleli. A taky u nás je zvyklej, že odejde, přijde a vždycky tam teď už nějak jsme – mu dělám tu vrátnou jako včera večer. Jenže Olča za babičkou chodí třikrát denně a pak je tam přes noc a je mu to dlouhý.

  Texík byl duše vlídná a blahosklonná, co si pochováníčko a škádleníčko v dobrým užívá. Mouses je rabiják co vlídností šetří.

 6. Maya

  ten můj držák mají v Hornbachu, stojí šedesát kaček. A nejni na tom stromě, nebo v křoví vidět – což je fajn, aspoň mi to v terénu nikdo nečórne. A myslím, že je to i dobrý, jak je to ta spirála, že se za to můžou dobře chytit noženkama.

  Ty jo ty kokosáci – to je vyloženě hostina – to by si člověk snad dloubnul taky 😀 😀 😀

 7. Česká ornitologická společnost říká, že síťka je nebezpečná, protože ptákovi se v ní může zachytit drápek.

 8. Peti, my jsme teda ta ďura odporna :-), ale mlynaříci nás v zimě navštěvují už nekolik sezón. Dokonce i v práci, kde sypu na parapet jen slunečnice, přilétají kouknout, co to tam je, i když jim to asi nechutná. No a s kuličkama jsme doma pro letošek skončily, protože je sice krásné pozorovat, jak se strakapoudi zavěsí zespodu a drobí si na bříško a všechny ty brhlíky a prcky, co se chodí živit. Ale když se přijdou živit kavky a dorazí jich osmičlenná grupa, tak to teda dost leze do peněz a hlavně nestíháme dávat nové kuličky :-). Ovšem vidět kavku viset na kuličce je dost zábavný pohled. Ostatní čekají dole, co spadne a některé to zkoušejí výskokem ze země. Je to banda povstalců :-).

  1. Zdravím do ďury od porna 😀 😀 . Náhodou nejste ďura odporna, máte tam hezky, máte krásnou říčku, tu mám v hlavě s jejíma oblázkama už nafurt.
   Mlynaříci jsou děsně ňuňůůů koudelky nadýchaný a roztomilouši největší.

   Včera mi uďál radost kosák – seděli jsme s Brtnikem na zápraží, dali si pívo a on si ná sednul na plůtek nad hlavu a zpíííííííííííííííííííííííííííííííííííííííval úplně straaašlivitáánsky nejvíc, aby ho fšicí slyšáli 😀 . myslím, že ho bylo slyšet i v Prahé 😀

   Kavky jsou taky boží. Mám ráda všechny krkavcovitý. Vždycky vymyslejí nějakou bejkárnu 🙂 . Viděla jsem video, kde kafky surfovaly po zasněžený střeše 😀 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..