O vodě a …. KBELÍKU

Zní to jako nadpis pro pohádku, ale pohádka to tak moc není. A kdyby i byla, tak by byla trošku smutná. Protože je smutný fakt, že voda z našeho světa ubývá. Citelně a znatelně. Jsou místa a plochy a to i v naší kdysi zavodněný republice, kde je už zjara takový sucho, že voda dochází. A zatímco dřív vám dovolená klidně propršela, tak teď se vám to rozhodně teda nestane. Jo, jsou jedinci, kteří se z toho budou slaboduše radovat, stejně, jako budou protestovat, proti zákazu napouštění bazénů, které leckde vydávají, ale myslím, že hodně z nás si nad tím spíš povzdechne. Však nikdy nebylo na jaře normální, aby víc jak měsíc a půl nepršelo. Tak jako tomu bylo letos. O to hůř, že v zimě nebyl ani ten sníh.

Věřím, že hodně z nás se snaží s vodou šetřit a využít ji. Jako třebas Fifijová, která i slévá misky s vodou pro čoklidy, aby s nima potom mohla zalít, či prostě že využijete vodu z mytí hlavy na spláchnutí záchoda, vodou z vaření vajec zalejete doma kytku /po vychladnutíííí!!/ . U těch vajíček krom úspory vody (ano může přijít zanedbatelná, ale není, páč každá kapka se počítá), je totiž navíc i ten bonus, že si tu kytku tím hnojíte – dělám to už nějakou dobu. Stejně jako s vodou z brambor vařených ve slupce, kde není pochopitelně sůl. No ale………… těch nápadů je….. nepočítaně. To byste koukali. Nebo já teda koukala. Narazila jsem totiž na tyhle výborný stránky, který mě dostaly:

https://kbelik-vody0.webnode.cz/kbelik-vody-do-prirody/

A moc, moc a úplně nejvíc bych vás chtěla šécky poprosit o to, jestli byste si ten odkaz nemohli přečíst a prostudovat. A pak taky…. ešivá třeba byste ty rady aspoň jenom zkusit, aspoň trošilinkuuu.

https://kbelik-vody0.webnode.cz/l/co-vsechno-patri-do-kbeliku/

Já vím, že vám to může přijít jako krapítek otravný, ale jednak je to jen o zvyku a pak ve výsledku je to i o tom, že nejen pomůžete, ale taky ušetříte. No! Nejen tu vodu, ale taky peníze za ni. Protože víte kolik PITNÝ vody se prostě jen tak spláchne????? Prostě spláchne? Použije se na něco nechutnýho. A ta voda už nikdy nebude tak čistá, jako byla, než jste ji použili. Ani po tom vyčištění, protože jsou prostě látky, které z ní nejdou odstranit a ty už tam budou vždycky. Tak proč nevyužít vodu, kterou chytím do kyblíku když si meju makovici a pak s ní můžu spláchnout?  Nebo vodu, která by jinak utekla zcela čistá do odpadu při mytí ovoce a zeleniny, využít k zalití keře za barákem, nebo pod balkonem a vrátit ji tak přírodě, která nám ji co? Dala – a dala nám ji zdarma, protože jsme její součástí. A tak bychom ji to aspoň malinko měli vrátit. Si tak jako myslím. 

Krom spoření s vodou jako takovou je na stránkách možnost starat se o některý ze stromů na veřejnosti ve vaší blízkosti. Když se zaregistrujete, pořídíte zdarma zavlažovací vak, můžete mít pak v péči nějakýho toho zelenáče a ti co navíc mají děti a vnoučky je učit, že o přírodu jest nutno pečovat.

A navrhuju – že bychom tu mohli rozjet výzkumnou soutěž – skusit si spočítat, kolik vody každej usyslíme, když budeme pozorný a budem na to myslet a nebudeme líný. Já teda jdu na startovní čáru určitě a beru s sebou svůj kyblik s béruškou.

 

P.S. Čím víc se nás do šetření s vodou zapojí, tím spíš třeba jednou v budoucnu ta pohádka nebude mít smutnej konec.

21 komentářů u „O vodě a …. KBELÍKU

 1. Si dovolím samožersky napsat první komentář, ale to jen proto, že chci dát vědět, že jsem se do toho už pustila. Abych vyzkoušela, do čeho lidi “verbuju” . Takže musím hlásit, že to až taková námaha opravdu není, jde jen o to, že si to člověk zajede. Mám jednu misku bílou v koupelně a tam sbírám vodu mydlinkatou a jednu misku v kůchni, tam sbírám vodu čistou. Už jsem prosím – co jsem to spustila , za ten den a půl pracovní, kdy člověk moc doma není, nasbírala šest litrů čistý vody, kterou jsem zalila tamaryšek pod balkony a dva celý kýble na spláchnutí. Jde do toho někdo se mnou? 🙂

 2. Barbar který myje nádobí pod tekoucí vodou. Se stydím. Na omluvu, moc toho nenavařím a kvůli koroně jsem začala v domácnosti používat ocet jako dezinfekci a postupně vytěsnila při mytí i jar na nádobí, takže octový talíř opláchnu za rekordně krátkou dobu. Panenky se mi protočí pokaždé když přijde vyúčtování. Houby ekologie – na prachy nám sáhněte! Pár dní pak vodou šetřím, sprchuji se zodpovědně (namočit, zastavit, namydlit, pustit a opláchnout ) abych se po čase lajdácky zase vrátila k hýření. Není to tak dlouho co jsem ráno při drhnutí tesáků nechávala voděnku téct proudem. Sobecké prase. A máš pravdu, celý ten náš systém splachování pitnou vodou je zhůvěřilost.
  Takže tady na místě prohlašuji, že odteďka NEPLÝTVÁM vodou a tu vhodnou schraňuji do kbelíku pro břízu od naproti. Znám ji odmalinka, dneska je vyšší než čtyřpatrový barák a žízeň mít bude, usychá ji vršek. Nejsem dendrolog, ale myslím, že tady by pomohl spíše vak než občasný kbelík vody. Musím dohledat podrobnosti.
  Domácí bylinky a kytky zalívám kdečím, vodou z vajíček, zbytkem magnézky, zeleného čaje, lógrem z turka…. někdy se moc nadšeně netváří. :-)))
  Díky za úžasnou inspiraci, gde si celou dobu byla? Já totiž stejně jako Rumíček vodu milujuuu.

  1. Kus kus! Ani nevíš, jakou radost mi svým rozhodnutím činíš :-)!! Opravdu, nekecám!! I když jednoduchý to nebude, zvyknout si na to, pamatovat na to, ale pak si to opravdu člověk zautomatizuje. Já si dneska myla makovici do kýblu a tím pádem bylo hnedle deset litrů na spláchnutí. Já vím, že to někomu může připadat zbytečný, šetřit téměř každou kapku, ale není. Musíme se to prostě naučit, musíme to naučit děti od malička, aby si tý vody vážily a chránily ji, staraly se o ni.. Mně k tomu už před dávnou dobou přivedl původně Brtnik – takový to šetrný sprchování se, čištění si zubů bez hektolitrů vody a šetrný splachování, kdy si člověk vychytá grif, jak spláchnout, aby nemusel použít celou nádrž, když to není potřeba. To ještě zdaleka nikdo netušil, že bude takhle sucho. Šlo jen o tu vodu, aby se zbytečně neplýtvala. Dostalo se mi to pod kůži a teď už to má i zcela jiný rozměr. Vodu taky miluju, však jsem vodní znamení-Ryba, tak možná proto jsem se naopak na to teď tak zaměřila. Až se i kolegové kolikrát diví 😀 . 2x vyloženě slušnej konflikt, protože je úplný ingoranství pustit kohoutek na plný pecky a… odejít!!!!!!!!!!! Ten první, to je takový jelito sebestředný, že tam to nemělo asi žádnýho účinku, ten druhej – přestárlej tatínek malýho dítětě mi argumentoval tím, že jemu už je to jedno, protože stejně za chvíli umře. Tak jsem se vlídně usmála a pravila mu, že až bude jeho malá houčičtaaa z který je poprděnej a všem o ní radostně vykládá, na suchu tak, že bude třeba válka o vodu, tak si na něj určitě ráda vzpomene. Na tatínka, kterej plejval vodou tak vesele, že teď už žádná není. Čuměl jako kapr na suchu a už ani nepípnul. Třetího kolegu už jsem uargumentovala v klidu a trochu se snaží 😀 .
   Bříza bude určitě ráda za každou kapku, která bude. I když vak by pochopitelně byl mnohem lepší, protože zalívá do hloubky. Ale i ta zeleň pod břízou bude vděčná, protože ona sama ta bříza právě si z toho povrchu vezme hodně a proto pod ní pak nic neroste, protože vláha už nezbude.
   Ta inspirace není moje, to já jen narazila na ty správný stránky.

 3. Ještě … líbil se mi tenhle článek

  https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/klaran-salzmann-jak-zabranit-aby-se-z-nasi-krajiny-ztracela-voda?fbclid=IwAR1tYG9eYLw4-dh4mVgcMV9bppgGnAgT-wbxnEKRbo4ES0vO1Yl11WjbQ-4

  Je tam mimo jiné jedna hodně důležitá věta, kterou by si měli všichni uvědomovat:

  “Příroda má svoje mechanizmy velmi dobře vyřešené, stačí jim naslouchat a respektovat je. Naše další cesta je ve spolupráci s přírodou, zápas proti ní nemá smysl a člověk bez přírody nemá příliš velké šance na výhru. Ta příroda jsme totiž i my, lidé.”

  Příroda nepotřebuje nás, my potřebujeme totiž přírodu. Ona si bez nás poradí a to velmi rychle. My bez ní ne.

  Edit – ostatně Julia Roberts to řekne mnohem líp 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=xtshdWnauto

 4. Díky za podnětné pojednání. Ochranou životního prostředí se zabývám dlouhá léta, o ochraně čistoty vod jsem dokonce psala diplomku. Snažím se šetřit, ale vidím, že jsou ještě rezervy. Když setřu podlahu, vodu použiju na splachování, totéž, když přepírám nějaké drobnosti, místo umyvadla použiju kyblíček a schraňuju, vodou ze psích misek zalévám, zbylou z varné konvice rovněž, ještě musím vylepšit to oplachování zeleniny a ovoce, Co jsem v důchodu, už nelezu pod sprchu každý den, ale obden, nesprchové dny si umeju vybrané partie v umyvadle a i jsem zvažovala, že pod sprchou se postavím do lavoru a nachytanou vodu taky ještě využiju.

  1. Kimi je taky šikovná šetřilka vodomilka! Ad ten lavorek – praktikuju na chalupě. Ale… má to jedno ale… čék si musí dávat bacha na stabilitu, když leze dovnitř. Může to bejt krapítek i nebezpečný. Ven už je to pak dobrý, ale dovnůtra je to hroší.

 5. Esusova – diky, ze se snazis o osvetu. Lidi, kteri se tvari, ze jich se sucho a malo vody netyka, znam taky dost.
  U nas je Sahara horsi nez vloni. Neprsi, neni co chytat z okapu. V 7metrovy studni je necelej metr vody. Slevam vodu z misek psu, pouziju na kytky ci ptakum do pitka. Nechavam vychladnout nesolenou vodu z vareni, zachytavam vodu pri oplachovani bez jaru, z rychlovarky a liju ji na zahradu ke kerum a ubohy merunce. Takze kyblikuju, jsem v tom s tebou. Je moc fajn, ze je podobna aktivita zviditelnena, snad to vic lidem “dotece”.
  Pravda, mela bych se vylepsit v zachytavani vody na splachovani. I tam se snazim setrit a mame takovy to stop splachovatko. Jo, a priznam se, ze jsem si kdysi taky cistila zuby se spustenou vodou. Ale pak si nekde psala, jak te to toci, zamyslela jsem se a uz tak dlouho necinim. Proste zabehlej ritual z detstvim, nad kterym clovek ani nedumal, ze to je spatne.
  Prirode preju co nejvic vlahy a lidem trochu pokory.

  1. Fifi – doufám, tiše doufám, že aspoň teď vám Vodní víla dopřála, když dopřává snad skorem všude zahradního deštíku. Já se od pátku raduju, protože prší krásně zahradnicky a vytrvale. pak si dá víla přestávku a pak zasejc pustí kohoutek. Ptáci řvou jak prokopnutý, ale nevypadá to, že by protestovali, ba právě naopak snad.
   Čištění s puštěnou vodou jsem asi nikdá nepraktikovala, doma byly kelímky. Měla jsem ohledně čistění zubůch a puštění vody velkej konflikt s naším kamarádem nejlepším, zhádali jsme se tehdy úplně strašlivě, páč kohoutek do plnejch a pucoval, pucoval, …. pořád pucoval. A já to neustála teda. A von taky ne 😀

   Obávám se, že současná mladá a městská generace je natolik odtržená od reality, že na tu pokoru asi nedojde.

 6. jinak vidim v tomhle taky nejaky ty zvyky a mensi a vetsi prohresky. Ze si nekdo rano oplachne deci vody oblicej, a ta voda pak odtece… OK. ale treba presne jak pise fifi, uplne nesnasim lidi, ktery otocej kohoutek naplno a pak minutu drhnou zuby a voda vali a vali a vali…
  nebo lidi, ktery spi ve vane a 3 hodiny jim dotyka tepla a odpadem prepadava vychladla… argument jde to do cisticky a z cisticky zpatky a teda to neni plytvani, ten me toci, protoze to proste neni uzavrenej okruh, v tom okruhu jsou velky ztraty a to co ja vypustim z vany, to se mi do vany nevrati v plne palbe, ale tak v 50%. lidi, co argumentuji, ze bazen napusti jednou a pak celej rok nedopousti… ale v tom bazenu sou stovky litru vody, na vareni a piti pro celou rodinu na rok, mozna i pro 3 rodiny…

  jo, mam rada kdyz obcas prijedu z vandru nebo akce promrzla, nalozit se do horke vany a pak k tomu mam trochu vycitky, jestli ta jedna vana mesicne neni moc…

  super jsou taky sporice vody do baterii, clovek casto zjisti, ze polovicniho prutoku si ani nevsimne… treba pri tom myti zubu tak usetri fakt hodne, nebo pri sprse…

  1. ono to opláchnutí obličeje, spolu s umytím rukou, ovoce a zeleniny…. taky v součtu nastřádá kupodivu právě dostatek vody. To člověk pak vážně kouká.
   Puštěný kohoutky do plnejch při zubení se, při odtáčení vody, abych měl echtgoldledovou, abych… abych………… mě vytáčí hodně. A o bazénech ani mluvit nebudu, páč …….. ať se na mě nikdo nezlobí, ona ta voda je pak tak zasajratěná chemií, která se do ní musí dávat, že se opět do toho cyklu prostě nevrátí jako čistá. Už NIKDY. Jakákoliv kapka, která opustí kohoutek, už se do oběhu nikdy nevrátí tak čistá, jako když z toho kohoutku vyšla, protože prostě jsou látky, které z toho vyčistit nejdou, nejdou a …….nejdou.
   Ona i ta voda z vany se dá, aspoň částečně potom využít na spláchnutí.

 7. Už třetí den lapám každou trochu vody do plastové misky ve dřezu, slévám do kbelíku a nemůžu uvěřit kolika ji vyčabrám!!! A to nepočítám vodu z nádobí kterou vypouštím do odpadu. Během pátečního dopoledne byl pětilitrový kbelík za chvíli plný jen jsem opláchla jablko, nůž, dvě rajčata, kocouří misky na vodu…apropó Jeho Výsost disponuje větší keramickou ze které “pije” tak, že ohne packu do tvaru bagru, nabere vodu, cestou k čumáku většinu vybryndá a pak si mokrou packu labužnicky olizuje. Pranic mu nevadí ta kaluž kolem. K dispozici má na stole ještě whiskovou skleničku, ale z té už lemtá normálně jako každá slušná kočka.
  Tak tedy vzala jsem ten plnej! pětilitrovej kbelík a jako debil (mrholilo) jsem se svou artrózou šmajdala dolů po schodech zalít břízu. V době korony nechci sahat na kliky madla a zábradlí tak to šlo bez přidržování ztuha a dost vody jsem vyšplíchala. Pat a Mat. To byste museli vidět. Když se na břízku dívám z okna zdá se blízko, ale kýbl vody se pronese. V sobotu jsem nově nastřádaný poklad přelila do většího kbelíku (abych tolik nebryndala) šla zalívat a uvědomovala si jak je to s bolavýma kolenama obtížné. Dneska už letěla voda oknem, pěkně obloukem, soused pode mnou ani nepostřehnul. Túje dole není tak sympatická, nicméně voděnka neskončila v odpadu anóbrž v přírodě a milé břízce se pokusím sehnat vak. Lít vodu dlouhodobě z prvního patra… nevím, po nocích? 🙂 Babo raď. Každopádně neplýtvám a šetřím dál!!!

  1. Kus Kus…. promiň, ale 😀 😀 😀 😀 ty jsi mě v pět hodin, kdy jsme jeli z chalupy domů , v autě normálně nahlas rozesmála. Ne já nejsem škodolibá, to vůbec, to bych nerada, aby to tak vyznělo, ale já jsem si to celý – od Texíka vodolabužníka, až po tu anabázi se zalejváním břízy v dešti….. – přehrála, a prostě to jinak nešlo, než se smát. Ale!! Co se týče zalejvání v dešti, tak pozor, to není náhodou vůbec špatná věc, ale vůbec. Je to dokázaný, protože ta půda už je připravená se líp napít. Nicméně myslím, že v Tvým případku (navíc komplikováno kurvavirusovou situací) bude nejlepší věnovat se tújce dole. Zase se člověk nesmí u některých činností zničit a přizabít.

  2. tak popis jak kocour pije me teda dostal 😀

   a jeste si predstavuju jak nekde v patym patre panelaku chlejstas z kyble pekne obloukem na brizku a predstavuju si to trochu jako nemej film 😀

   1. Já myslela co nemám doma za exota, ale viděla jsem na youtube, že některé mainky tímto způsobem normálně pijí. Akorát ten můj troubínek to ještě nemá vychytané. 🙂

    Vrhání vody a všeho tekutého z okna chce grif. Mě tahle situace připomněla příhodu z dětství. Jako malí haranti jsme bydleli ve třetím štoku, máma v práci, svačina na stole a tak jsme nenáviděnou kyšku vylili oknem. Bez grifu. A samozřejmě zaprasili všechna okna až do přízemí. Brácha pak zbytkem zamazal i ta naše a bylo to na souseda nad náma. 🙂

    1. Ono to nebude tím, že by to troubínek neměl vychytaný, já mám takový podezření, že zrzavá se váže s vodnictvím. Jak Rumouš, tak třeba Koněf od Dennyky oba při pití vytvoří takovou potopu světa, že by to spláchlo i archu Noemovu 😀

     Brácha to vychytal teda!! Jako vylejvat kyšku – to chce vyšší dífčí 😀 😀 Dětský nápady jsou neodolatelný. Synovec takhle v první třídě procpal buchtu ventilačkou 😀 😀 na souseda to svést teda nešlo 😀

 8. Tak a ještě jeden komentář přidám – mám další vychytávku. Dneska jsem mávala s hadrama a uklízela. A víte kolik vody jsem pochytala jen při vyplachování prachovky???? Mám na to dvoulitrovou misku, otočila jsem ji čtyřikrát! 4x dvoulitrovku jinak úplně čistý vody – tak jsem využila nápadu Kus Kus a posílala jsem to obloučkem z balkonu na tamaryšek a vajgelii. Další dva litry se chytly, když jsem vyplachovala rejži. Takže za úklid a vaření celých 10 l vody, která může přijít rovnou do přírody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..