Nikoliv na nebi hlubokém teda. Ale měsíčku, jako léčivý bylince. Ondynoj jsme tu měli ochvalný ódy na kostival a teď mě napadlo podělit se o svoje zkušenosti s touhle bylinkou. I když se to nezdá, že by to bylo moc psí téma, tak určitá spojitost se psy tady bude. Páč já bylinky ráda a tak je používám i psů. Když to jde a nebo když vím, že to pomáhá.
Já jsem se s měsíčkem potkala před pár lety, kdy jsem si naordinovala zásadní a potřebnou očistu těla a bylinky spolu s homeopatikama mi pomohly. Jednou z nich byl právě i měsíček, který je hodně silnou rostlinou. Jeho výhodou je, že se dá pít dlouhodobě a navíc – mně osobně chutná. Je to taková čistá chuť, která pohladí a myslím si, že by nemusela dělat problém ani lidem, který bylinky moc nemusí. Za mě je to chuť, kde je schovaná pohoda a klídek.
Je to silná a účinná bylinka s antibiotickými účinky- v organizmu působí antisepticky, umí desinfikovat. Mimo jiné. Jinak čistí vnitřní potrubí, játra, žlučník, krev, působí na záněty v těle a to uvnitř i vně. Má i zklidňující účinky, tedy nejen třeba vně na kůži, ale opět vnitřně – tedy mírně sedativní – to mám vyzkoušeno osobně. Nevěděla jsem o tom, a až když jsem pátrala, proč vždycky když jsem si ten čaj uvařila (a poté i vypila 😀 ), dostavilo se v mým těle opravdu dobře vnímatelný uklidnění, zjistila jsem i tohle. Proto říkám, že ta chuť je plná pohody a klídku. Je to opravdu tak.
Je to i bylinka holčičí, neboli pomůže nám, když nám v ty některý dny není ani trochu dobře, protože zmírňuje silný průběh a silný bolesti, stejně tak jako pomůže ženám vyššího věku vyrovnat se s tím, co se děje v těle pak. Pomáhá taky při vysokým tlaku, obecně zlepšuje krevní oběh. Působí proti křečím. A hojí nejen špatně se hojící rány, ale také je dobré si ho ordinovat při spáleninách, na pooperační jizvy, popraskanou kůži, plísně, podlitiny.
Píše se, že ho lze úspěšně použít na hnisající rány. Protože obsahuje ty přírodní antibiotika -fytoncidy, které potlačují vznik bakterií a plísní na pokožce.
A! Tady se dostáváme už i k těm psům právě. Bakterie a plísně. A taky kvasinky. Ešátor občas míval problémy s ušima – jak se dá tak u ušopleska, co tráví spoustu času ve vodě a má překlopený uši, i někdy očekávat. A tehdy mi jedna dobrá duše, se kterou jsem se znala z diskuzí na čézetu poradila – a nejen mě, že jo Fifi 🙂 – použít měsíčkový olej s troškou éterického oleje Manuka. Od té doby, když při kontrole ušisek zjistím, že je má některý pes podrážděný, přichází na řadu můj oblíbený měsíčkový olej. Kápnu ho trochu na papírovou utěrku a jemně a citlivě s ním ucho vyčistím. Na boltci a trošku, velice jemně i na kraji ucha samotnýho. Někdy stačí jenom to, někdy v kombinaci s výplachem ušním roztokem. A zatím jsme si vystačili.
A protože mně někdy trvá velmi dlouho, než mi některý informace dokapou z hlavy do paty a zpáty, trvalo taky nějakou dobu, než mi v hlavě zablikala kontrolka, že by třebas…. nebylo marný……vyzkoušet….. měsíčkový olej………. na ty mokvavý boláčky, který mívá Talířová v souvislosti s hormonální bouří v době hárací a pohárací!!! Vždyť přece sakryš – je to vlastně antibiotikum, desinfikuje, hojí!! Okamžitě jsem drapla lahvičku s olejem a napatlala Talířový haxnu. A následně musela ohlídat, aby si jí neblemtala. Každopádně, kaaadopádně, přátelé – zabralo to!!! A to velmi rychle a hezky se to zahojilo.
V tu stejnou dobu jsem koukala, že Rumíčkovi se na stehně udělalo takový trochu jako lysý místo. Ach bože nesnáším kožní problémy, tak špatně se to řeší! Nic ho nesvědilo, nedrbal si to, neblemcal si to. Jen to místo nebylo tak nasrstěný a když jsem po něm přejížděla, byly tam pod kůží jakoby malý hrbolky. Takže co? No jasně, šup sem s měsíčkem. A už jsem ho matlala taky. Oba nejlépe před prochajdou, aby neměli šanci si to blemtat. U Rumíčka jsem už druhý den koukala, že se hrbolky podkožní změnily v pupínky a o dva dny později se pupínky už hezky hojily. Hurááá! Není někdy od věci, zkusit sáhnout po domácí léčbě bylinkami. Neříkám, že s tím pořeší člověk všechno, ale kolikrát to pomůže až překvapivě.
Díky Ti měsíčku, díky, jsi moc šikovná bylinka a já si rovnou skáknu k naší paní bylinkářce a koupím si po dlouhý době zase měsíčkovej čaj a budu se jím prolejvat. Doporučuju vyzkoušet, fakt to umí věcičky!
Miluju tytok přírodniny, které léčí a pomáhají….Bukís neměl Bohudík s ušiskama problémy nikdy, asi taky protože to nebyl koupací pes 🙂
Mně teď kamarádka posílala sílu skořápek od vlašských ořechů, prý super na rýmičku a kašlíček. Den na to mi přitáhla aštičku ořechů nevyloupaných, páč jsou z jejich zahrady a mám si skořápka chránit jako oko v hlavě.
PetraK kdybys chtěla propolis, (nebo kdokoliv z vás) můžu dodat! teda v suchém stavu, stačí naložit do alkeholu 🙂
Propolis beru. A taky beru pár info víc o těch skořápkách. Koukej se podělit. prosím prosím. To jsem nikdy neslyšela. Škoda, že my už tu tunu skořápek stopili 🙁 ale něco málo bychom možná ještě dali. Povídej.
*Ořechové skořápky*
Ořechové skořápky jsou chemicky neutrální
biologické materiály, které nemají žádný toxický
účinek na lidské tělo a ani na životní
prostředí. Už v dávných dobách však lidé znali
jejich užitečné vlastnosti, které využívali k
léčbě a prevenci různých zdravotních neduhů.
*Cukrovka*
Mnozí lidé v minulosti používali skořápky k
léčbě cukrovky a to tak, že jednou za 6 týdnů
během jednoho dne pili ořechový čaj – čaj z
ořechových skořápek (3-4 šálky).
Kúru opakovali jednou za 6 týdnů. Čaj ze
skořápek je však nejen nápomocný, ale také
překvapivě chutný!
Zbaví vás kašle a nachlazení: uleví se vám
nejpozději do dvou hodin!
Na podzim a v zimě mějte ořechové skořápky vždy
po ruce. Při nachlazení, příznacích chřipky,
dlouhotrvajícím kašli a zahlenění dokáží
překvapivě rychle pomoci.
Potřebujete jen skořápky z 12-ti ořechů, 500 ml
vody a med. Skořápky omyjeme, zalijeme půl
litrem vody a necháme 12 hodin louhovat.
Když budete chtít čaj vypít, jednoduše vše
ohřejte – 5 minut povařte a následně sceďte a
přidejte med. Pijeme jako klasický čaj. Druhý
způsob je ten, že ořechové skořápky bez
louhování povaříme 30 minut ve vodě a pak
necháme 15 minut odstát. Tento čaj je obzvláště
dobrý při kašli.
děěěkuju ti milé dítě! jsi hodné! Tuto si musím uschovati!
Rostl nám na zahradě kostival, nechávali jsme ho kvůli květům a pak jsme jednou zjistili, že ho ovčajda chodí okusovat. Určitě jí dělal dobře, ovčáci mívají problémy s páteří a klouby a ona se dožila celkem ve zdraví téměř patnácti let. A nedávno začal pojídat kostival ve svých osmi letech i Goliášek.
🙂 Jo, oni jsou ti chlupatci občas obživlá čtyřnohá pochodující lékárna a vědí víc než my.
Já jsem třebas díky Dorotce od Fifi objevila sílu svízele. Ta ji chodila popásat, když měla problémy a zánět v těle. A tím mě inspirovala.
Kimi, pejskove jsou sami sobe temi nej bylinkari. Moje rtw slecna Sadlo si takhle naordinovala pyr, mlada rtw zase jitrocel (koren) a posleze pampelisky (kvety a listy). Je jen dobre, kdyz ma pes takovy bylinky kde ukusovat. At uz na mezich nebo na zahrade.
Aano, Esusko, kdysi dobra duse poradila a i to u Kremylka nejakej cas fungalo, nicmene pak to nestacilo. Kdo by hledal u chronickyho “usare” psiho tip na preventivni cistici prostredek, vrele doporucuju zakoupit na veterine Biodexin. Ten nam pak usetril hodne atb do usisek.
No a k mesicku, miluju mesickovou indulonu, to je slast nejen pro ruce. Mesickovy olej vlastne uz nemam a diky za tip na ranky a kozni veci u psu, zakoupim do zasoby. A mozna mesicek na jare rovnou vyseju nekam, kde to cerna Nestvura hned nezdupe a nevypleni, on je to vdecnej “plevel”.
Jo a kostivalu trikrat zdar! Nazdar! 🙂
No já se taky chystám měsíček po dlouhý době vysejt, páč mi zmizel. Tak jsem si nasbírala takový pěkný silný semínka a příští rok to zase spustím a nasuším si vlastní.
…kde to cerna Nestvura …
tak si tak maňě vybavuju tvou zahrádku…. nebudeš to mít jednoduchý, kam to dát 😀 . Nejlíp asi do kotce a ten zamknout 😀
jojo, mesicek je super, je dobre, ze ti takhle krasne zabral 🙂
taky mam mesickovy olejicek, na ranky, na hojeni a tak a je super
ano, ano, měsíček náš malý zázrak 🙂