Hlavy lámání II.

Aneb – jé já na něco zapomněla. 😀  .Úplně nejdřív na jednu podstatnou věc. Teda z mýho hlediska podstatnou, protože vím, že běžně to ostatní vidí jinak. Když shlédnete různé odkazy na psí  hlavolamy či rébusy, neboli hersenwerk, najdete tam často pesany, kteří řeší rébusy i venku, v přírodě. A to já – se přiznám – nevidím jako ideální. Tedy pokud pes není opravdu velmi dobře vychovaný k tomu, aby nesbíral potravu volně loženou. Ale i tak – já osobně bych to nedělala. Pokud by tedy tím hledaným byla jakákoliv potrava. Má-li to být hračka (což třeba na zahradě děláváme), je to něco jiného. Ale já sama nechci učit psy hledat pamlsky venku. Naopak je vedu k tomu, že co je venku na zemi, je tabu. Pro jejich bezpečnost. A v tom jsem možná pro někoho až úchylná 😀 . Však taky když stopa, tak u nás nikdy stopa s pamlsky, ale vždycky pěkně tzv. “Kuře f síťovce” – neboli vlastně vlečka. Ale to jsem trochu odbočila, jak je mým hloupým zvykem. Nicméně – je na zvážení každého – zda tohle chce podnikat venku, nebo ne. Mně to jen nedalo, takovou důležitost – tedy pro mě – nezdůraznit. Člověk si to ani nemusí uvědomit. A má-li v majetku takovýho profibufeťáka jako je třeba docentka Talířová, bude ji v tom nechtěně podporovat i přes veškerou snahu ji to odnačit.

No a teď k tomu dalšímu na téma Jéé, já zapomněla. No, zapomněla jsem tehdy na další dva rébusy. Květináčkový.

K tomu prvnímu nepotřebujete nic víc, než pár malých umělohmotných květináčků, ke kterým třeba z pevného provázku, nebo tenkého drátku v bužírce přiděláte ouško (prostě provlíknete dírkama na odtékáví vody ve dně a zavážete. A máte ouško. A první krok je – naučit pesana ten květináček za to ouško zvednout a odklopit. S tím si trochu musíte pohrát. Začínám tak, že květináček držím a nabídnu ho sedícímu psu tak, aby ho mohl vzít jen čistě za to ouško. A odměňuju. Jakmile pochopí, položím si květináček na dlaň. A zase procvičujeme, odměňujeme. V další fázi leží květináček už na zemi a procvičujeme, odměňujeme jeho zvednutí za ouško – nic jiného. Strčils do toho čumáčkem? Prt. Tlapkou? Taky prt. Když by to psu dělalo problém, vrátíme se zpět na dlaň, kde už mu to šlo a dlaň postupně dáváme níž a níž k zemi, až je zas květináček na zemi. Pěkně nacvičíme  a v další fázi, když už pesan pěkně květináček zvedá, tak pod něj dáme dobrůtku. Pesan by měl květináček zvednout za to ouško a a pak si dobrůtku vzít. Pokud by tomu bylo jinak, zase se vrátíme zpátky.  Pak můžete květináčky postupně přidávat – počtu se meze nekladou, záleží jen na vás a pesanovi. Hra může spočívat v tom, že bude spořádaně odklápět jednotlivé květináčky, pod kterými budou dobrůtky, nebo v tom, že květináčky vyrovnáte do lajny, a dáte dobrůtky jen pod některé a nebo s nimi můžete hrát i skořápky.

Ke druhému květináčkovému rébusu budete potřebovat zase nějaké ty umělohmotné květináčky a …… to plato v kterém se kytičky prodávají na krámě (Ať už v květinářství, nebo v hobbymarketech. Není nutno tomu obětovat to, že koupíte celé plato květin 😀 , prodavači myslím, budou rádi, že se jednoho prázdného zbaví jen tak).  Začínáme opět z jednoduché varianty. Pokud je pesan úplný rébusový nováček, tak stejně jako u plata s vajíčkem – první krok bude ten, že mu do toho plata nasypete dobrůtky, aby zjistil wo co go. Další krok je, že dáme do plata jeden květináček (prázdný, bez kytiček 🙂 ) a pod něj dobrůtku. Úkolem pesana je, květináček dostat ven a vzít si dobrůtku. Žádné hrabáníííí! Pěkně tlamičkou. Kdyby byl problém, můžeme si vypomoct tím, že pamlsek a květináček zase posadíme nejdřív do dlaně a pesanovi to tím zjednodušíme.  Když se naučí vyndávat jeden květináček a pochopí princip, jak se k dobrůtce dostat, přidáváme postupně květináčky, až to máme do plných a poté postupně naopak ubíráme pamlsky pod květináčky, až se dostaneme třebas na jeden, dva.

Taky mě napadla ještě jedna věcička – zatím nevyzkoušeno ovšem. Krabička a v ní vyskládaný ruličky od toaleťáku na stojku a dovnitř do ruliček pamlsky. Jen se obávám, že tohle bych ale u nás doma hrát nemohla. Naši hafani milujou ruličky, jsou pro ně zdrojem zábavy, takže tohle by asi nebrali jako hlavolam a úkol, ale vlítli by do toho jak kovboj do báru a bylo by po hlavolamu 😀 , ale třebas se to někomu může hodit.

Přihodí někdo nějaký další nápad?

2 komentáře u „Hlavy lámání II.

  1. Já používám plata na vajíčka – ta zavírací na 6 až 12 vajec. Nejdřív jsem je nechávala nezaklapnuté, teď už je zavírám. U toho také nevadí, když část pozřou. Ruličky od toaleťáku taky používáme a ještě lepší jsou ty delší, od kuchyňských papírových utěrek.

    1. Ano áno, zavírací plata od vajíček, ty se šiknou. S ruličkama se dá taky dělat spousta věcí. jen je tak naházet do bedýnky a mezi to pamlsky, nebo jeden otvor zaslepit a nasypat do nich pamlsky, atˇ si to vykutálej a tak. na hlavolamech je fajn to, že se dají vymyslet jednak na míru – zkušenosti- schopnostem, stáří a duhak je uzpůsobit tak, aby si s nima pesan neublížil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..