Další ptačí mise

Dořítila jsem se ve čtvrtek dom, vylítla z tramvaje a nasedla do auta, kterým jsme jeli nakoupit. Brtník pravil: “Koláče, trochu se nám rozšířila naše domácnost. Je nás o jednoho víc.” Hrklo ve mě jak ve starejch pendlovkách. Nebála jsem se toho, že by Brtník nečekaně povil :D, to ne, ale… …. první co mě napadlo, že Tali něco vyvedla a teď se musíme postarat. Brtník mě radši hned obratem ujistil, že Tali kupodivu na vině není. Bylo to nejspíš to příšerný počasí plný vody a deště, který způsobilo, že našel na cestě ptáčka. Malinkýho, bezbrannýho a tak trochu v posledním tažení. Mokrej, podchlazenej,  ležel tam na zádíčkách a už jen kopal nožičkou. Nenechal ho tam, ujal se ho a vzal ho do dlaně, zahříval a donesl domů.

Ubytoval ho v kyblíku vystlaným starým froté prostěradlem, aby se brouček malinkej zahřál.  A v rámci nákupů se jelo…… pro červíky. Byla jsem mile překvapená Brtníkovým sdělením, že Tali se k ptáčkovi chovala poměrně zdrženlivě a normálně. To mě překvapilo výrazně, protože je jinak naprosto neregulovatelná. Co mě překvapilo ještě víc a dost i pobavilo bylo, že na chodbě domu, už těsně u bytu ………. se………… to obří flekatý stvoření….. najednou začalo těch pár pírek a několika gramů……….. ehm…… bát 😀 .  Dokonce od bytu odcouvala skoro až ke schodišti 😀 😀 😀 .

Když jsme dorazili z nákupu, tak první co bylo na pořadu dne, bylo zkusit, zda si náš nový obyvatel nabídne. Leč byl na tom tak bídně a taky ve stresu, takže ne-e! “Děkuju nedám si, spíš spím. ” Měla jsem dost strach, když se tam pak přimotali obě ohařiska. U Rumíčka vím, že je to pan pečovatel, ale Tali?? Minimálně potrhdílo, který všechno porazí, zašlape, umrtví.  Aaale, kupodivu teď se chovala překvapivě normálně !!! Do kyblíku nakukovala, ale to bylo všechno. Poslali jsme je oba pryč a nechali pískle, ať má klid. A já šla vařit vajíčko, když s červíkama jsme neuspěli. Vajíčko zabírá na všechny ptačí mimina. Jenže tenhle prďolka,že nechce nic, ani to vejce a hlavně spát.

Jenže – jíst se musí! A taky ale vím, že nutit ho nemůžeme. Ještě několikrát jsme to zkusili, ale marně. Což nás dost znervózňovalo, protože vím, jak často rodiče svoje mrňouse na hnízdě krmí. Takže ač byl původní plán, odvézt ho hned druhý den do záchranné stanice, museli jsme to urychlit. Bohužel si mezitím dal Brtnik pivo. Takže padla možnost, prcka odvézt. Zavolala jsem záchrannou stanici, vysvětlila, probrali jsme možnosti a nakonec se dohodli, že se u nás kolega, který zasahuje na jiných akutních případech cestou zpátky zastaví. Jedno v kolik, počkám, důležitý je, aby se mrnítku dostalo co nejdřív profi péče.  Dohodla jsem i to, že krom ptáčete předám některý věci připravený pro útulky, jako hadry na podlahu, ručníky, prostěradla, mycí prostředky, slunečnicový semínka a piškůty. Neb toho všeho je jim taky zapotřebí (A proto to tady taky zištně píšu!! Ne kvůli tomu, abych se “chlubila” jak dělám dobrý skutky, ale proto, aby bylo možno se případně inspirovat. Protože všude kolem nás jsou záchranný stanice pro živočichy z volné přírody a tam, stejně jako v útulcích, psích nebo kočičích, všechny takovýhle věci opravdu využijou. Takže, když už jsme u toho, máte-li doma starý ručníky, povlečení, hadry, mikiny, úklidové prostředky, zmiňovaný piškůtky, a tak dál – zkuste se, prosím, porozhlídnout kolem sebe, kde máte nejbližší záchrannou stanici a domluvte se s nima. Je jich habakůk a starají se o ty zvířátka o který se nikdo jinej nepostará. A pochopitelně i nějaká ta částka se hodí, protože tam peníze moc nejdou.)

No! A dřív, než jsem to mohla všechno po večeři připravit, zvoní telefén.  A pán byl už tady. Takže jako vždy – honem, honem, akce hurá a vytahat to ven. Jako poslední šel ven kyblík s mrnítkem. Venku fučelo a bylo nevlídno. Byla jsem ráda, že je mrtnítko v suchu, obalený froté látkou a…… že píská!! Huráá, tak to vypadá, že by to mohl zvládnout, byl to neuvěřitelný obrat.  Což mi potvrdil i pán ze záchranné stanice. Taky mi identifikoval, že to je malý kosáček. Posadil si ho do auta, rozloučili jsme se a mrtnítko odjelo vstříc svýmu dalšímu – snad šťastnýmu?? – osudu.

Takže to už máme na triku 1x samice krahujce, 1x malá sýkorka, 1x pěnice bělohrdlá, 1x drozd s utrženou nožičkou, 1x malej rehek v trubce od plotu, 1x malá straka, 1x malej vrabčák  a 1x kosáče. Osm úspěšných ptačích misí, to je dobrá statistika.  Hezkej víkend všem. A těm co mají prodloužený volno až do dalšího víkendu či středy……. no tak těm pochopitelně taky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..